Ludzie potrafią uzależnić się od różnych rzeczy. Coraz częściej spotykaną chorobą jest uzależnienie się od gier komputerowych. Wiele osób sięga po nie z nudów, a później nie potrafi się oderwać. W ten sposób także niweluje się poczucie własnej samotności – w sieci wszak zawsze znajdują się inni użytkownicy. Brak realnych ograniczeń sprawia, że wiele osób woli korzystać z gier, niż na przykład uprawiać sporty. Dlaczego? Wyćwiczenie ciała zajmuje o wiele więcej czasu, niż nauka obsługi gry. Erin Hoffman podaje kolejny powód popularności gier, które często tworzone są w specjalny sposób – by człowiek nie potrafił się od nich oderwać nawet wówczas, gdy granie nie sprawia mu już żadnej satysfakcji. Erin Hoffman sama jest twórczynią gier online. Zaznacza, że wielu ludzi grając przestaje wykonywać inne rzeczy – rzeczy, których zwykle nie lubili i od których uciekali. Dlatego tak łatwo było im wpaść w sidła uzależnienia. W sieci nie muszą wykonywać swoich obowiązków zawodowych, ani podejmować trudnych, życiowych decyzji.
Takie życie – ich zdaniem – jest o wiele łatwiejsze. Prócz gier komputerowych, ludzie mogą uzależnić się od dużo niebezpieczniejszej rzeczy – od hazardu online. W raporcie American Psychological Association wykazano nawet, że nałóg ten jest znacznie silniejszy, niż w przypadku tradycyjnych kasyn czy automatów do gier. Objawy i skutki są najczęściej takie same, jak w przypadku tradycyjnego hazardu, jednak dostęp dużo łatwiejszy! Sprawia to, że może się w ten sposób uzależnić dużo większa ilość osób! Jest to więc bardzo poważny problem dla świata, którym należałoby się w jakiś sposób zająć, by ograniczyć powstawanie tego typu kasyn online, bądź dostęp do nich.
Tragicznym w skutkach uzależnieniem jest również uzależnienie od cyberseksu, czyli oglądania filmików pornograficznych w sieci. Tutaj dostęp również jest prosty, więc do tego typu stron mogą dostać się z łatwością nawet małe dzieci! Obecnie wiele par rozpada się właśnie z tego powodu, że mężczyźni nie potrafią zapanować nad swoim uzależnieniem od seksu komputerowego i zaspokajania potrzeb za pomocą tego typu obrazów. Przyczyny tego zjawiska tkwią w braku zaspokajania potrzeb w realnym życiu (mowa tu na przykład o nastolatkach, bądź o osobach, którym nie układa się w stałych związkach), jednak uzależnienie od czegoś takiego prowadzi jedynie do pogorszenia stosunków z bliską osobą. Oznacza to błędne koło, z którego bardzo ciężko się wyzwolić. W ciężkich przypadkach osoba taka nie potrafi normalnie funkcjonować w życiu, ponieważ ma coraz mniej czasu na normalną komunikację z innymi i wypełnianie swoich obowiązków życiowych. Anonimowość, przyzwolenie, brak zobowiązań i potrzeby psychicznego dopasowania się do drugiej osoby sprawiają, że wiele osób woli w ten sposób zaspokajać swoje potrzeby, zamiast po prostu dbać o partnera.