test na uzależnienie od sieci Żyjąc w dobie Internetu bardzo łatwo o uzależnienie od sieci. Wydawałoby się, że to uzależnienie w stosunku do innych takich jak alkoholizm czy narkomania, nie jest niebezpieczne. Taki sposób postrzegania problemu prowadzi do jego lekceważenia, a to uzależnienie, jak każde inne wprowadza niekorzystne zmiany do Twojego życia. Ważnym czynnikiem, który pozwala dostrzec uzależnienie jest autodiagnoza. Następujące tezy, pomogą Ci przeanalizować własne zachowanie i czy Twój stosunek do Internetu, mieści się w obowiązującej normie.

Po pierwsze zastanów się, czy dostęp do internetu daje Ci poczucie radości, a jego brak wpędza Cię w przygnębienie i smutek? Kolejnym niepokojącym symtomem, jest to, że bardzo ciężko odciągnąć Cię od komputera, a jeśli już spędzasz czas na świeżym powietrzu to tylko i wyłącznie w towarzystwie bezprzewodowego sprzętu, który obsługuje sieć Wi-Fi. Czy nie zaniedbujesz swoich relacji z przyjaciółmi, czy rzadziej spotykasz się z nimi? Jeśli już uda Ci się spotkać z najbliższym Ci gronem przyjaciół, czy jedynym tematem dla Ciebie — mimo braku aprobaty ze strony Twoich rozmówców — jest komputer?

Wyraźnym znakiem uzależnienia od Internetu, jest to że nie tylko zaniedbujesz swoje obowiązki: prace, naukę, ale także swoją rodzinę, a Twoi bliscy wyrażają oburzenie, że Twój czas, który był poświęcony dla nich został przekierowany na Internet oraz bezsensowne, pozbawione konkretnego celu przeglądanie stron, zdobywanie nieporzebnych informacji? Istotnym jest też to, że spędzasz godziny przed komputerem, odświeżając strony portali sprawdzając skrzynkę elektroniczną w nadzieji, że dostałeś powiadomienie o nowej wiadomości. Jeśli zdarzy się zła wiadomość, reagujesz na nią zbyt emocjonalnie. Czas jakby nie istniał, pieniądze nie mają największego znaczenia, o ile przeznaczone są na cele związane z Internetem. A co ze zmianami w Twoim ciele? Być może dokuczają Ci bóle stawów, oczu, bezsenność? Jeśli na większość pytań, odpowiedziałeś pozytywnie, to najwyższy czas by sięgnąć po opinie specjalisty.