Każdego roku liczba ludzi na całym świecie których można uznać za uzależnionych od internetu systematycznie rośnie. Nie ma zatem niczego dziwnego w tym, że tak wielu psychologów zaczyna poświęcać tej dolegliwości coraz więcej uwagi, i właściwie nieustannie prowadzone są nad nią nowe badania. Na takie uzależnienie jest niestety narażony dosłownie każdy, kto systematycznie korzysta z internetu – wiek czy płeć nie mają tutaj nic do rzeczy. Równocześnie nie istnieje właściwie możliwość samodzielnego wyjścia z takiego nałogu, przez co konieczne staje się skorzystanie z profesjonalnej pomocy lekarskiej. Niestety, rozpoznanie tej dolegliwości jako zwykłego nałogu nieco różni się od siebie w poszczególnych krajach na świecie. W wielu miejscach wciąż nie podejmuje się żadnych konkretnych kroków w kierunku leczenia tej choroby, choć z drugiej strony na przykład w Chinach od wielu już lat istnieją nawet profesjonalne kliniki które się tym zajmują. Co ciekawe, w kraju tym uzależnienie od internetu leczy się między innymi terapią elektrowstrząsową.
W chińskich klinikach pacjenci są na samym początku dokładnie diagnozowani na obecność takiego uzależnienia – w czasie związanych z tym badań pod uwagę bierze się szereg różnych czynników. Również i samo leczenie odbywa się na najróżniejsze sposoby, począwszy od wspomnianej już terapii elektrowstrząsami aż po przyjmowanie leków czy nawet akupunktura. Plan dnia pacjentów jest oczywiście ściśle ustalony. Przewiduje on zajęcia sportowe oraz rozwijające u takich osób najróżniejsze umiejętności – chodzi przede wszystkim o to, aby pacjenci oderwali się od wirtualnej rzeczywistości i skupili na "realnych" czynnościach. Leczenie trwa zwykle 10-15 dni, choć wszystko zależy oczywiście od konkretnego przypadku.
Innym sposobem na leczenie tego nałogu w Chinach są specjalne obozy, które w dużym stopniu przypominają wojskowe koszary. Są one przeznaczone głównie dla nastolatków, którzy spędzają w nich nawet 6 miesięcy w ciągu których przechodzą oni specjalne szkolenia i uczestniczą w zajęciach. Taki rodzaj dyscypliny jest tutaj jak najbardziej wskazana, choć nie we wszystkich krajach uzależnieni od internetu są traktowani w taki sposób. Nieco na przeciwnym biegunie stoi Finlandia, w których takie uzależnienie traktowane jest bardzo pobłażliwie; osoby uzależnione mogą nawet liczyć między innymi na zwolnienie ze służby wojskowej. Co ciekawe, pierwsze w historii centrum wsparcia dla takich właśnie osób powstało już w 1995 roku, na terenie Stanów Zjednoczonych. Obecnie w Polsce nie działają żadne publiczne kliniki tego typu, choć istnieje specjalny telefon zaufania na który można dzwonić 7 dni w tygodniu. Internet bez wątpienia jest narzędziem w znacznym stopniu ułatwiającym nam życie codzienne, ale musimy korzystać z niego w rozsądny sposób. Jeśli czujemy, że stajemy się od niego uzależnieni to koniecznie powinniśmy skorzystać z profesjonalnej pomocy, bowiem jest to dla nas naprawdę groźne.