Tego się nie spodziewaliśmy. I nie, to nie jest żart.

Tide pods, spray na pluskwy, a teraz podpaski menstruacyjne. Nie brakuje kreatywnych i niebezpiecznych sposobów na zaćpanie się, a to nie jest ostatni dziwny i niepokojący przypadek, kiedy słyszymy o ludziach używających narkotyków, aby się naćpać.

Właśnie w tym tygodniu oddział Centralnej Jawy Narodowej Agencji ds. Narkotyków (BNN) w Indonezji ujawnił tę modę w wywiadzie dla gazety Jawa Pos.

To jest niepokojące

Jest to bardzo niepokojące i smutne.

Nastolatki żyją na ulicach indonezyjskich miast, takich jak Purwodadi i Kudus, które są zubożałymi dzielnicami, a większość z nich ma od 13 do 16 lat. Biorą podpaski menstruacyjne - niektóre używane, inne całkiem nowe - i gotują je w wodzie, destylując zawarte w nich substancje chemiczne i "żele". Następnie piją tę wodę i czują się na haju.

Według BNN, picie tej dziwacznej formuły daje użytkownikowi uczucie latania i halucynacje, a jeden z nastolatków, który przyznał się do picia mikstury "rano, po południu i wieczorem", opisał płyn jako "gorzki", głównie z powodu chloru zawartego w produkcie.

"Materiały, których używają, są legalne, ale nie używa się ich w sposób zgodny z przeznaczeniem, więc w końcu działają jak narkotyk" - wyjaśnia Suprinatro, komisarz BNN. "Musimy podjąć działania mające na celu uświadomienie ludziom, że istnieją materiały, które w świetle prawa nie są klasyfikowane jako narkotyki lub środki psychotropowe, ale mimo to mogą być niewłaściwie wykorzystywane".

Rosnące trendy

Najwyraźniej jednak ten sposób zażywania narkotyków jest znany od lat. Dla indonezyjskich dzieci ulicy narkotykiem z wyboru było wąchanie kleju. Od niedawna zaczęły one stosować inne kreatywne sposoby, aby się naćpać rzeczami, o których my najczęściej nie myślimy.

Sitty Hikmawatty, komisarz ds. narkotyków i zdrowia w indonezyjskim Komitecie Ochrony Dzieci (KPAI), powiedział prasie, że tendencje te nasiliły się już w ostatnich latach. "Wiele z tych dzieci jest inteligentnych, a dzięki Internetowi mogą tworzyć nowe warianty i mikstury" - zauważyła. "W tym momencie wzrasta czynnik ryzyka, ponieważ zwracają uwagę tylko na jedną substancję w mieszance, ignorując inne substancje, co stwarza możliwość wystąpienia śmiertelnych skutków ubocznych".

Bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące narkotyków

Ale dlaczego właściwie te dzieci sięgają po narkotyki? Większość indonezyjskich konsumentów nie kupuje tamponów ze względu na przekonanie, że kobiety, które ich używają, nie są już "dziewicami". Każdego miesiąca wyrzuca się ponad miliard podpasek. Indonezyjskie Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że zbada, co dokładnie znajduje się w podpaskach, które sprawiają, że dzieci czują się pod ich wpływem. W Indonezji obowiązują jedne z najsurowszych na świecie przepisów dotyczących nielegalnych narkotyków. Kara śmierci jest często stosowana wobec handlarzy narkotyków, dealerów, a w niektórych przypadkach także wobec osób zażywających narkotyki - dlatego też niektóre dzieci znajdują sposoby na ominięcie prawa, aby się naćpać.