Epidemia pigułek na receptę i heroiny zebrała lwią część nagłówków w ciągu ostatnich kilku lat. Podczas gdy skala przedawkowań i śmierci z powodu tych substancji jest powodem do wielkiego niepokoju, istnieje inna grupa leków na receptę, która również doświadcza znacznego wzrostu przedawkowań i zgonów.

Według badań z niedawno opublikowanego raportu, istnieje podobny i równie niepokojący trend w liczbie zgonów z powodu szeroko stosowanych i przepisywanych środków uspokajających, takich jak Xanax, Valium i Ativan. W badaniu, którym kierowała dr Joanna Starrels, profesor nadzwyczajny medycyny w Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku, wykorzystano dane z Medical Expenditure Panel Survey, które śledzi recepty na leki. Starrels i jej koledzy wykorzystali również dane z U.S. Centers for Disease Control and Prevention, które monitoruje zgony z powodu przedawkowania leków.

Dane obejmowały siedemnastoletni okres od 1996 do 2013 roku, a badacze odkryli, że liczba dorosłych, którzy używali benzodiazpiny, takie jak Valium i Xanax, wzrosła o 67 procent w tym okresie - z 8,1 miliona recept w 1996 roku do 13,5 miliona w 2013 roku. Dodatkowo badacze odkryli również, że średnia ilość wypełnionych recept wzrosła ponad dwukrotnie w latach 1996-2013. W tym samym czasie wskaźnik śmierci z powodu przedawkowania tych leków wzrósł pięciokrotnie w tym okresie.

To, co może być dla niektórych szokujące, to fakt, że przedawkowania benzodiazepin stanowiły 31 procent z prawie 23 000 zgonów z powodu przedawkowania leków na receptę w Stanach Zjednoczonych w 2013 roku.

Starrels stwierdził, że reakcja na znaczny wzrost liczby zgonów z powodu przedawkowania benzodiazepin nie była na poziomie tych przypisywanych środkom przeciwbólowym.

Była duża reakcja zdrowia publicznego na epidemię używania i uzależnienia od narkotyków na receptę oraz ich przedawkowania, ale nie było dużej reakcji na wzrost zgonów spowodowanych benzodiazepinami na receptę.

Podczas gdy wskaźnik zgonów z powodu benzodiazepin jest niższy niż te przypisane do leków przeciwbólowych na receptę, takich jak Oxycontin, Starrels zauważył, że trzy czwarte wszystkich przedawkowań i zgonów z powodu benzodiazepin również wiąże się z zażywaniem narkotyków.

Szeroko przepisywane dla pacjentów, którzy cierpią z powodu lęku, zaburzeń nastroju i bezsenności, benzodiazepiny są bardzo silnymi lekami. Wiele osób zażywających benzodiazepiny jest często nieświadomych niebezpiecznych skutków, jakie mogą wywołać te leki - zwłaszcza w połączeniu z alkoholem i innymi środkami odurzającymi.

Podczas gdy te leki mogą być niezwykle skuteczne jako część długoterminowego planu opieki, ludzie, którzy biorą benzodiazpiny mogą uruchomić ryzyko znacznych skutków ubocznych podczas przyjmowania tych leków - a zwłaszcza jeśli są one nadużywane. Wśród powszechnych skutków ubocznych leków uspokajających na receptę znajdują się:

 • dezorientację
 • nieregularne bicie serca
 • utrata pamięci
 • depresja
 • zawroty głowy
 • nudności

Leki te mogą również powodować istotne i potencjalnie zagrażające życiu komplikacje zdrowotne u osób cierpiących na bezdech senny, choroby nerek i wątroby oraz u osób z przewlekłą chorobą płuc. Dla tych, którzy nadużywają benzosów długoterminowo, mają 50 procent zwiększonego ryzyka rozwoju demencji.

Dla tych, którzy nadużywają środków uspokajających na receptę, następujące są oznaki, że jest przedawkowanie występuje:

 • niewyraźna mowa
 • silna senność - która może prowadzić do śpiączki
 • poważne osłabienie
 • zataczanie się lub przewracanie
 • powolne bicie serca

Jeśli używasz leków uspokajających na receptę i doświadczasz tych objawów, lub jeśli masz członka rodziny lub przyjaciela, który wyświetla te objawy, musisz natychmiast szukać profesjonalnej pomocy medycznej. Próby rzucenia tych leków zimny indyk lub poprzez inne środki samodetoksykacji jest niezwykle ryzykowne i może spowodować dalsze komplikacje.