Xanax Nazwy ulic

Bary, Z-bary, Blue Footballs, Benzos, Upjohn, School Bus, Planks, White Boys/Girls

Co to jest Xanax?

Xanax - znany również jako alprazolam - jest lekiem przeciwlękowym należącym do rodziny leków zwanych benzodiazepinami. Xanax jest lekiem silnie uzależniającym i powszechnie przepisywanym. Jest stosunkowo łatwy do zdobycia i wielu lekarzy przepisuje go rutynowo. Leki te wpływają na ośrodkowy układ nerwowy i działają na grupę receptorów mózgowych zwanych receptorami kwasu gamma-aminomasłowego-A. Xanax, podobnie jak inne leki z rodziny benzodiazepin, wzmaga reakcję i produkcję neuroprzekaźnika GABA, który jest naturalnym środkiem rozluźniającym w mózgu. Napływ GABA do mózgu powoduje znaczne zmniejszenie uczucia napięcia nerwowego w wyniku lęku i paniki, a użytkownicy odzyskują równowagę psychiczną.

W porównaniu z innymi substancjami, Xanax jest znany z szybkiego działania, co jest jednym z powodów, dla których wiele osób poszukuje leczenia uzależnienia od Xanaxu. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest w szponach uzależnienia od Xanaxu, musisz poddać się intensywnemu leczeniu odwykowemu i otrzymać opiekę i wsparcie ze strony doświadczonego i profesjonalnego personelu medycznego. Xanax służy do spowolnienia rytmu serca, ciśnienia krwi i temperatury w organizmie. Jest on szybko metabolizowany przez organizm, a jego silne działanie uspokajające może być odczuwane przez użytkowników w ciągu 15 do 20 minut. Początkowo Xanax uzupełnia ilość GABA, którą mózg wytwarza w sposób naturalny, ale w ciągu kilku dni do kilku tygodni lek prowadzi do stopniowego zmniejszenia ilości GABA wydzielanego w mózgu. Po wystąpieniu tego efektu użytkownicy zaczną przyjmować więcej leku Xanax, aby zrekompensować brak neuroprzekaźnika GABA i szybko rozwinie się u nich tolerancja na lek.

Historia Xanaxu

Historia leku Xanax sięga końca lat 60. ubiegłego wieku. Xanax, pierwotnie stworzony jako lek ułatwiający zasypianie, został opracowany przez Upjohn Laboratories w Kalamazoo w stanie Michigan i był postrzegany jako alternatywa dla ostrzejszych i bardziej toksycznych leków przeciwdepresyjnych, które w tym okresie były dostępne na rynku. Xanax został wprowadzony do obrotu w Stanach Zjednoczonych w 1981 r. i na początku lat 90. stał się jednym z najczęściej przepisywanych leków w kraju. Przyjmowany zgodnie z zaleceniami, Xanax ma silne działanie przeciwlękowe, przeciwlękowe i uspokajające. Jest on najczęściej przepisywany w przypadku zaburzeń psychicznych i stosowany w leczeniu:

 • Zaburzeń panicznych
 • zaburzeń lękowych o podłożu społecznym
 • GAD (zaburzenie lękowe uogólnione)
 • wielu form fobii.

Xanax jest najczęściej przepisywanym lekiem psychiatrycznym w Stanach Zjednoczonych - w 2012 r. wypisano na niego ponad 47 milionów recept. Substance Abuse and Mental Health Services Administration (SAMHSA), szacuje się, że 14,7% Amerykanów w wieku od 21 do 34 lat zażywało leki uspokajające, takie jak Xanax, bez recepty lub rekreacyjnie. Ponadto w latach 2004-2011 liczba wizyt na pogotowiu ratunkowym związanych z niewłaściwym używaniem i nadużywaniem Xanaxu wzrosła o 172 procent. Niektóre osoby zaczynają używać Xanaxu, ponieważ został im przepisany, podczas gdy inne mogły go odkryć na imprezie lub wśród znajomych. Nie każdy, kto zażywa Xanax, uzależnia się, ale ci, którzy używają go regularnie, są narażeni na ryzyko uzależnienia. Spośród wszystkich recept na Xanax, które zostały wypisane w 2012 r., około dwie trzecie recept zostało wypisanych na kobiety. W 2011 r. wypisano około 45 milionów recept na Xanax.

Jak podaje się Xanax

Xanax jest najczęściej przepisywany w postaci tabletek do stosowania doustnego i występuje w różnych dawkach. Osoby, które używają leku rekreacyjnie, mogą rozkruszyć tabletki i wciągnąć narkotyk. Wciągając narkotyk, użytkownicy mogą doświadczyć szybszego przypływu spokoju, ale efekty szybciej się kończą w porównaniu z przyjmowaniem leku w postaci tabletek. Osoby nadużywające Xanaxu są również znane z palenia tego narkotyku, a ta droga podawania również pozwala na szybkie odczucie efektów działania leku. Jeśli jednak użytkownicy palą narkotyk, wdychają wypełniacze i substancje wiążące, które mogą podrażniać płuca, gardło i jamę nosową.

NIEZALEŻNIE OD SPOSOBU PODAWANIA, NARKOTYK JEST SILNIE UZALEŻNIAJĄCY I NIEBEZPIECZNY, JEŚLI JEST NADUŻYWANY LUB NIEWŁAŚCIWIE STOSOWANY.

Skutki uboczne

Każdy lek wydawany na receptę może mieć skutki uboczne. Niektóre skutki uboczne mogą być poważniejsze niż inne. Jednakże, skutki uboczne leku Xanax mogą obejmować:

 • Problemy z zasypianiem
 • Problemy z pamięcią
 • Zawroty głowy
 • Nudności
 • Suchość w ustach
 • Paranoja
 • Dziwne sny
 • Depresja

Krótkotrwałe skutki zażywania leku Xanax

Dla osób zażywających Xanax, negatywne krótkoterminowe skutki stosowania leku mogą być odczuwalne w krótkim czasie. Powszechnym efektem krótkoterminowym jest upośledzenie funkcji poznawczych oraz trudności z mówieniem i formułowaniem myśli. Przy zwiększeniu dawki mowa staje się bardziej niewyraźna, a osoby pod wpływem Xanaxu brzmią jak pijane. Inne efekty krótkoterminowe mogą obejmować suchość w ustach, bóle głowy, zmęczenie, trudności w oddawaniu moczu i zaparcia oraz zaburzenia funkcji seksualnych. Ponadto użytkownicy mogą doświadczać poważniejszych skutków krótkoterminowych, takich jak wysypka skórna, drgawki, depresja i nietypowe wahania nastroju.

Długotrwałe skutki stosowania leku Xanax

Do najczęstszych długoterminowych skutków nadużywania Xanaxu należą przedłużone okresy uspokojenia i senności, które mogą trwać od 3 do 4 dni. Innym częstym skutkiem długoterminowym związanym z przewlekłym stosowaniem Xanaxu jest upośledzenie pamięci, zwłaszcza pamięci krótkotrwałej. Osoby długotrwale używające leku mogą również doświadczać stanów depresyjnych i lękowych, a także nadpobudliwości, pobudzenia i okresów szału.

Długotrwałe nadużywanie leku Xanax może prowadzić do wielu powikłań fizycznych, takich jak niewyraźne lub podwójne widzenie, drgawki, drżenie, żółtaczka, kołatanie serca i tachykardia (czyli szybsze niż normalnie tętno w spoczynku). Stosowanie leku Xanax przewlekle i przez długi okres czasu wiąże się z większym ryzykiem rozwoju demencji. Ponadto osoby zażywające Xanax mogą doświadczać myśli samobójczych, bólów w klatce piersiowej, przeżywać retrospekcje oraz niekontrolowane drgania i skurcze mięśni.

Objawy uzależnienia od Xanaxu

Xanax jest lekiem silnie uzależniającym. Może być trudno zauważyć uzależnienie od Xanaxu, jednak jeśli podejrzewasz, że ktoś z Twoich bliskich nadużywa tego narkotyku i skonfrontujesz to z nim, może on zaprzeczać jego zażywaniu i złościć się. Pomocne może być wyrażenie obaw, jednak należy być przygotowanym na to, że dana osoba będzie się bronić. Twój bliski może być tak pogrążony w zaprzeczaniu, że nawet nie zdaje sobie sprawy, że ma problem. Częścią procesu zdrowienia jest przyznanie się przed samym sobą, że ma się problem, a to może wymagać czasu.

Oznaki uzależnienia od Xanaxu mogą być różne i mogą obejmować:

 • wahania nastroju
 • Pobudzenie
 • Depresja
 • Zaniedbywanie obowiązków
 • Zachowania związane z poszukiwaniem narkotyków
 • Utrata zainteresowania codziennymi czynnościami
 • Zażywanie więcej niż przepisana dawka
 • Rozgniatanie tabletek, aby je wciągnąć, co przyspiesza ich działanie

Odstawienie leku

Kiedy Xanax jest przyjmowany przez dłuższy czas, wzrasta tolerancja danej osoby na ten lek. Jeśli lek jest przyjmowany przez dłuższy czas, do osiągnięcia takiego samego stopnia odprężenia i euforii potrzebna jest większa dawka. W takiej sytuacji mówi się o uzależnieniu. Gdy osoba jest uzależniona, jej mózg potrzebuje narkotyku, aby nie odczuwać objawów odstawienia.

Gdy tylko narkotyk przestaje być aktywny w osoczu krwi, zwykle w ciągu 6-12 godzin od przyjęcia ostatniej dawki, mogą rozpocząć się objawy odstawienne. Specjaliści wstępnie ustalili, że najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem przeprowadzenia detoksykacji jest połączenie terapii i stopniowego zmniejszania dawki. Wczesne odstawienie benzodiazepin trwa od 1 do 4 dni i może obejmować objawy, które w zamierzeniu leku miały być stłumione. Po wystąpieniu początkowych objawów następuje ostre odstawienie, które może trwać od kilku dni do całego miesiąca. Odstawienie narkotyku jest specyficzne dla każdej osoby, tak jak uzależnienie jest specyficzne dla samej osoby.

Poddanie się detoksykacji medycznej jest kluczowym krokiem do skutecznego i długotrwałego powrotu do zdrowia. Choć proces ten może być trudny, detoks przeprowadza się w celu zminimalizowania fizycznych i psychologicznych skutków odstawienia narkotyków. W trakcie tego procesu personel przeprowadzający detoks stosuje różne metody (w tym terapię dożylną), aby bezpiecznie zmniejszyć ilość Xanaxu w organizmie i oceni, czy nie występują u Ciebie współwystępujące problemy medyczne lub psychiczne, które leżą u podstaw uzależnienia od Xanaxu. Ogólnie rzecz biorąc, proces detoksu trwa około tygodnia, ale może trwać dłużej, w zależności od stopnia uzależnienia.

Wysoki poziom stresu, historia uzależnień w rodzinie lub w przeszłości, problemy ze zdrowiem psychicznym, podstawowe komplikacje medyczne i czynniki środowiskowe mogą mieć wpływ na to, jak długo może trwać odstawienie leku i jak wiele skutków ubocznych może wystąpić u danej osoby.

Jeśli dana osoba jest uzależniona od leku Xanax, nie należy go odstawiać nagle lub bezwarunkowo. Podczas usuwania go z organizmu należy monitorować parametry życiowe, takie jak ciśnienie krwi, tętno i poziom oddychania. W celu złagodzenia objawów odstawienia dostępne są detoksy wspomagane lekami. Odstawienie Xanaxu może być bardziej komfortowe i mniej niebezpieczne w warunkach medycznych. Skutki uboczne odstawienia Xanaxu mogą być bardzo niebezpieczne, a nawet śmiertelne.

Niektóre skutki uboczne odstawienia Xanaxu mogą obejmować:

 • Ból głowy
 • Niewyraźne widzenie
 • Bóle mięśni
 • mrowienie w rękach i nogach
 • Pocenie się i/lub gorączka
 • Napady
 • Palpitacje serca
 • Wrażliwość na światło i dźwięk
 • Utrudnione oddychanie

Przedawkowanie

Przedawkowanie leku Xanax może wystąpić, gdy ktoś przyjmie większą niż przepisana dawkę leku, przyjmie przepisaną dawkę w szybszym tempie lub gdy ktoś niedawno rozpoczął lub wznowił stosowanie substancji. Prawdopodobieństwo przedawkowania leku Xanax zwiększa się, jeśli jest on stosowany w połączeniu z innymi substancjami o działaniu depresyjnym, w tym z alkoholem.

Objawy przedawkowania leku Xanax mogą obejmować:

 • Niewyraźne widzenie
 • Osłabienie
 • niewyraźna mowa
 • depresja oddechowa
 • Śpiączka

Gdy zauważysz objawy przedawkowania, nie czekaj. Zadzwoń pod numer 911.

Znaczenie leczenia odwykowego w przypadku uzależnienia od Xanaxu

Próba odstawienia Xanaxu na własną rękę jest niezwykle niebezpieczna, a objawy odstawienia tego narkotyku mogą potencjalnie zagrażać życiu, w zależności od obecności innych narkotyków w organizmie, ich stężenia i przebytej historii medycznej. Ponieważ Xanax powoduje spowolnienie normalnego funkcjonowania mózgu, organizm może próbować nadmiernie kompensować ten stan, jeśli lek zostanie odstawiony zbyt szybko. Może to spowodować, że mózg zacznie wymykać się spod kontroli. Napady drgawek są powszechne wśród osób uzależnionych od Xanaxu, które gwałtownie odstawiają lek, a wściekłość, nadmierna czujność i inne objawy mogą również wystąpić po odstawieniu leku.

Po zakończeniu procesu detoksu rozpoczyna się formalne leczenie uzależnienia od narkotyków, a personel leczniczy stosuje różne metody terapeutyczne i programy, aby odkryć podstawowe czynniki społeczne, behawioralne i środowiskowe, które doprowadziły do uzależnienia. Ośrodki detoksykacyjne i programy leczenia mogą również obejmować techniki holistyczne, takie jak joga, akupunktura, terapia masażem i medytacja, które sprzyjają zdrowieniu. Dodatkowo, po zakończeniu leczenia i wznowieniu codziennego życia, otrzymasz umiejętności życiowe, narzędzia i wsparcie potrzebne do kontynuowania pracy nad planem zdrowienia.

Trzeźwość od Xanaxu

Jeśli po raz pierwszy podejmujesz próbę trzeźwości i denerwujesz się przed odstawieniem alprazolamu, zadaj sobie pytanie, jak bardzo chcesz wytrzeźwieć? Czy spotkały Cię konsekwencje zażywania narkotyków? Długotrwała trzeźwość od Xanaxu jest możliwa. Może to być ciężka praca, ale jest wiele osób, którym udało się wyzdrowieć i wyjść z nałogu.

Xanax nie jest odpowiedzią na ataki paniki, lęki i uzależnienie. Czy czujesz, że wpadłeś w sidła uzależnienia od Xanaxu? Wiele osób uważa, że programy 12 kroków, takie jak Anonimowi Narkomani lub inne spotkania samopomocy, stanowią alternatywną drogę do uwolnienia się od benzodiazepin. Jednak na początku rozsądnie jest poszukać profesjonalnej pomocy.

Jeśli masz pytania dotyczące zagrożeń związanych z uzależnieniem od Xanaxu i dostępnych opcji leczenia, Sober Nation zapewnia kompleksową bazę zasobów i katalog terapii, aby pomóc Ci uzyskać więcej informacji i świadomości. Nasz doświadczony personel jest dostępny przez całą dobę i może zadać wszelkie pytania, traktując Cię ze współczuciem i szacunkiem.

Jeśli cierpisz na poważny problem medyczny, natychmiast zgłoś się do lekarza. Jeśli uważasz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich może cierpieć na problem zdrowotny związany z nadużywaniem narkotyków lub uzależnieniem od Xanaxu, pomoc jest na wyciągnięcie ręki.

Zadzwoń na naszą całodobową gorącą linię pod numer (866) 207-7436, aby porozmawiać z kimś, kto udzieli Ci poufnych informacji na temat możliwości powrotu do zdrowia.