Jeśli pracujesz nad 12 Krokami w kolejności, porzucasz postawy, zachowania i wydarzenia z przeszłości, które naznaczyły twoje uzależnienie od alkoholu i zmierzasz ku wolności trwałej trzeźwości. Gdy przechodzisz przez jeden krok do następnego, oddalasz się od swojego życia jako uzależniony w kierunku bardziej samorealizującego się życia wypełnionego zdrowiem, pogodą ducha i wewnętrznym spokojem. Rozumie się samo przez się, że kiedy zagłębiasz się w swoją pracę nad krokami, to wszystko staje się trudniejsze i naprawdę musisz sięgnąć głębiej. Ósmy krok Anonimowych Alkoholików może być jednym z tych przełomowych momentów w twoim zdrowieniu, ponieważ musisz zadośćuczynić tym, których skrzywdziłeś, gdy byłeś aktywny w uzależnieniu.

A to zaczyna się od sporządzenia listy zadośćuczynień.

Co dokładnie oznacza "czynienie zadośćuczynienia"?

Dla wielu ludzi, mogą one utożsamić czyniąc zadośćuczynienia do przeprosin do tych, których skrzywdzili lub skrzywdzone za ich działania. Kiedy jednak jesteś uzależniony od alkoholu, zwykłe przeprosiny są niewystarczające. Twoje picie i zażywanie narkotyków nie tylko sprawiło Ci ból i cierpienie, Twoja rodzina i przyjaciele również doświadczyli bólu i cierpienia w wyniku Twoich działań. Nadużywanie substancji powoduje, że wiele rodzin przestaje się ze sobą komunikować i wznieca gniew, gorycz i urazę Kiedy jesteś gotowy do zadośćuczynienia, musisz znać różnicę między zadośćuczynieniem a przeprosinami.

Ważne jest, aby w pełni zrozumieć różnicę między dokonywaniem napraw a przeprosinami. Przeprosiny mogą przypominać przyklejanie plastra na ranę. Chociaż możesz czuć się lepiej z tym, że zrobiłeś coś w kierunku rozwiązania problemu krzywdy, to tak naprawdę nie robi to nic, aby naprawić sytuację, którą spowodowałeś. Kiedy dokonujesz zadośćuczynienia, nie tylko przepraszasz za to, co zrobiłeś, ale także wprowadzasz w czyn swoje słowa i angażujesz się w znaczące działania, aby pomóc naprawić i przywrócić to, co zostało zniszczone w wyniku twojego uzależnienia od alkoholu.

Jeśli jesteś naprawdę gotowy do zadośćuczynienia, musisz wziąć trzeźwe i szczere spojrzenie wstecz i w pełni uznać, gdzie zawiniłeś. Kiedy już uznasz i zaakceptujesz swoją rolę i odpowiedzialność za spowodowanie takich szkód i bólu, musisz zrobić wszystko, co w twojej mocy, aby naprawić te szkody i wykorzystać każdą okazję do przywrócenia tych związków, które są naprawdę ważne w twoim życiu. Musisz to zrobić w Ósmym Kroku Anonimowych Alkoholików, a zrobienie listy poprawek jest pierwszym krokiem w tym oczyszczaniu.

Tworzenie swojej listy zadośćuczynień

Duży krok, który musi być podjęte w Ósmym Kroku AA jest umieszczenie razem kompleksową listę tych, które zostały skrzywdzone lub krzywdy w trakcie swojego uzależnienia. Jeśli dotarłeś do tego kroku, to w pełni zdajesz sobie sprawę, że duża część twojego powrotu do zdrowia kręci się wokół tworzenia list. W kontekście programu 12 kroków, tworzenie list nie jest bynajmniej ćwiczeniem; jest to sposób na skupienie się na tych rzeczach, które sprawiły, że utknęliśmy w nałogu i do tego momentu jesteśmy w odwyku. Poprzez umieszczenie tego na papierze, możemy zobaczyć to z bliska i osobiście i to daje nam kierunek, kiedy staramy się pracować przez te problemy.

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych kroków, które możesz wykorzystać do stworzenia swojej listy poprawek podczas pracy nad Ósmym Krokiem Anonimowych Alkoholików.

Skorzystaj z pomocy sponsora lub doradcy

Kiedy pracujesz nad listą zadośćuczynień, ważne jest, abyś szukał rady i wskazówek u swojego sponsora lub doradcy. Osoby te znają proces Ósmego Kroku od tyłu i od przodu, a w przypadku Twojego sponsora sami go przerabiali. Twój sponsor może pomóc ci uniknąć pułapek, które mogłyby wykoleić twoją trzeźwość lub wyzdrowienie, pomagając ci rozdzielić i zorganizować twoją listę tak, abyś mógł łatwo zarządzać listą i procesem.

Nie spiesz się!

Najważniejszym krokiem w tworzeniu listy zadośćuczynień jest poświęcenie czasu na włączenie do niej WSZYSTKICH osób, które odczuły skutki Twojego uzależnienia. Aby osiągnąć ten cel, musisz mieć ukończony Czwarty Krok, w którym dokonałeś poszukującej i nieustraszonej moralnej inwentaryzacji siebie. Musisz uwzględnić nie tylko tych, których bezpośrednio skrzywdziłeś, ale powinieneś także pomyśleć o tych osobach, które mogły poczuć ukłucie skutków twojego uzależnienia. Uporządkowanie tego zajmie trochę czasu, więc bądź cierpliwy i odważny. Pamiętaj, że powrót do zdrowia to proces trwający całe życie, a nie wyścig.

Uporządkowanie listy

Gdy już skompilujesz swoją listę, chcesz nadać jej porządek, aby dać ci poczucie kierunku na to, gdzie powinieneś zacząć. Na górze swojej listy, chcesz umieścić swoich bliskich i napisać konkretnie, jak skrzywdziłeś każdą osobę. Po swoich bliskich, chcesz poszerzyć swój zakres, aby uwzględnić swoich przyjaciół i współpracowników, i ważne jest, aby być konkretnym, jeśli chodzi o to, jak skrzywdziłeś każdą osobę. W Ósmym Kroku AA ważne jest, abyś wymienił wszystko - nieważne jak bolesne lub przytłaczające.

Jeśli to pomoże, odwróć kolejność swojej listy zadośćuczynień

W procesie tworzenia listy podczas Ósmego Kroku Anonimowych Alkoholików, możesz czuć się onieśmielony zaczynając od rodziny i bliskich. To może być tych ludzi, że dbasz o najbardziej, że zrobiłeś najwięcej szkód. Możesz pomyśleć o odwróceniu kolejności swojej listy zadośćuczynień i zacząć od przypadkowych znajomych i pracować swoją drogą aż do rodziny. Odwracając listę, zdobędziesz praktykę w zwracaniu się do tych, których skrzywdziłeś i da ci to pewność siebie, której potrzebujesz, kontynuując proces.

Proces zadośćuczynienia może być trudny. Ósmy Krok AA pomoże ci stworzyć podstawy, które pomogą ci zrealizować ten istotny krok. Naprzód do Dziewiątego Kroku - faktyczne czynienie tych poprawek.