W naszym badaniu 12 Kroków AA i głębszego znaczenia każdego z nich, odkryliśmy, jak każdy z tych kroków buduje na siebie i prowadzi nas do całkowitej transformacji umysłu, ciała i duszy w naszej podróży do zdrowia. Jak stwierdzono w całej tej serii artykułów na ten temat, każdy krok jest ważny w przedstawieniu konkretnej koncepcji lub tematu, który musisz zająć i pracować przez. Są też takie kroki, które mogą być postrzegane jako przejściowe kroki w kierunku nowej fazy w twoim zdrowieniu.

Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku dziesiątego kroku Anonimowych Alkoholików. To właśnie w tym kroku zaczynasz naprawdę żyć programem i wprowadzać w ruch wszystko to, czego nauczyłeś się podczas zdrowienia i zaczynasz stosować to we wszystkich swoich codziennych sprawach. Tym krokiem rozpoczynasz fazę zdrowienia, w której podejmujesz działania mające na celu utrzymanie ciężko wypracowanej trzeźwości poprzez kontynuację robienia osobistego remanentu, który rozpocząłeś w czwartym kroku AA. Krok 10 AA jest o wzmocnieniu odpowiedzialności wobec siebie i innych, i to początek ustanowienia solidnych podstaw duchowych, w którym trzeźwość będzie utrzymywana.

Rozbicie dziesiątego kroku Anonimowych Alkoholików

Jeśli przyjrzymy się bliżej dziesiątemu krokowi Anonimowych Alkoholików, można go postrzegać jako kulminację udanego zakończenia kroków od czwartego do dziewiątego. Doskonały opis dziesiątego kroku w odniesieniu do tego, jak poprzednie kilka kroków pasuje do niego można zobaczyć w Wielkiej Księdze Anonimowych Alkoholików. Genialny rozkład następującego fragmentu można znaleźć na stronie Tao of Recovery:

"Nadal obserwuj egoizm, nieuczciwość, urazę i strach (4. Krok). Kiedy one się pojawiają (6. Krok), prosimy Boga, aby natychmiast je usunął (7. Krok). Omawiamy je z kimś natychmiast (5. Krok) i szybko naprawiamy (9. Krok), jeśli kogoś skrzywdziliśmy ( 8. Krok). Następnie z determinacją kierujemy nasze myśli ku komuś, komu możemy pomóc. Miłość i tolerancja wobec innych to nasz kodeks."

Jeśli naprawdę przyjrzymy się bliżej temu, co mówi nam Dziesiąty Krok Anonimowych Alkoholików, musimy włączyć do naszego codziennego życia ważne narzędzia, które zostały poznane w poprzednich krokach. Narzędzia te obejmują przeprowadzanie codziennej inwentaryzacji osobistej, identyfikację tych osobistych wad charakteru, które wymagają pracy, oraz zadośćuczynienie tym, których skrzywdziliśmy lub zrobiliśmy źle.

Postęp, nie doskonałość

Jeśli byłeś przy stołach AA wystarczająco długo, wiesz, że istnieje wiele wspólnych powiedzeń, które są podane w takiej czy innej formie podczas każdego spotkania. Dziesiąty krok Anonimowych Alkoholików wprowadza wypróbowaną i prawdziwą filozofię postępu, a nie doskonałości. To powiedzenie może wydawać się przesadzone, a może nawet trochę banalne, ale mimo wszystko jest to ważne powiedzenie. Postęp, nie doskonałość może być postrzegana jako odpowiednik odzysku praktyka czyni doskonałym w tym, że musimy spróbować i pracować nasz własny program odzysku w obliczu stresów życia codziennego, aby jak najlepiej.

Kiedy czynimy postępy w naszym zdrowieniu, staramy się codziennie poświęcać czas na sporządzenie swojego osobistego spisu (jak nauczyliśmy się w kroku czwartym), aby dowiedzieć się, gdzie dokładnie jesteśmy, dokąd zmierzamy, dokąd chcemy zmierzać i co musimy zrobić, aby ominąć wszelkie przeszkody, które mogą utrudnić nasz postęp.

Kiedy zastanawiasz się nad swoim codziennym osobistym spisem, musisz zdać sobie sprawę, że nie jesteśmy istotami doskonałymi i że będziesz popełniać błędy. Ty ostateczny cel jest robić najlepszy możemy gdy możemy i problemy ostatecznie pracują out.

Kontynuując swój osobisty spis inwentarza, pamiętasz, że musisz spróbować naprawić rzeczy z tymi, których mogłeś skrzywdzić po drodze. Na naszej drodze do wyzdrowienia na pewno popełnimy błąd - i to duży. Prawdziwy postęp można zmierzyć, jeśli podejmujemy wszelkie próby naprawienia krzywd wyrządzonych tym, których skrzywdziliśmy. Jeśli nawykowo ranisz ludzi i idziesz naprzód bez zadośćuczynienia - nie robisz postępów i sabotujesz swoje wysiłki, aby stać się duchowo zdrowym.

Dolna linia

Więc, co to jest dolna linia wiadomość przekazywana w 10. kroku Anonimowych Alkoholików i innych grup 12-step? Co robi codziennej osobistej inwentaryzacji i utrzymanie duchowego postępu przed i w centrum pomaga w naszym wyzdrowieniu? Kiedy pracujesz nad 10 krokiem, zapobiegasz toksycznym emocjom i postawom, takim jak użalanie się nad sobą, wstyd i irracjonalne lęki, które pojawiają się w twoim życiu i sieją spustoszenie w twoim zdrowieniu. Musisz być pilny w pracy solidnego programu odzyskiwania i praktykować zasady przedstawione w krokach; nie ma czasu, aby spocząć na laurach lub mieć myśli, że twoja praca w odzyskiwaniu w zrobione.

Praca nad indywidualnym programem zdrowienia to ciągły proces, który nigdy nie jest zakończony.

Kiedy konsekwentnie przeprowadzasz codziennie osobistą inwentaryzację i pracujesz nad sobą poprzez szczerą i uczciwą samoocenę, potrzeba zadośćuczynienia za błędy wobec innych staje się minimalna. Kiedy skupiasz się na sobie, okazuje się, że twoja świadomość moralna rośnie w siłę i stajesz się bardziej dostrojony do tego, jak twoje działania i postawy wpływają nie tylko na nasze własne życie, ale także na życie tych, którzy nas otaczają. Powtarzanie w kółko tych samych błędów bez dokonania odpowiednich poprawek (tam, gdzie jest to właściwe) nie przyniesie nic poza tym, że utkniesz w swoim odwyku.

Dzięki osobistej inwentaryzacji możesz nauczyć się sztuki samokontroli w swoim wyzdrowieniu. Dzięki powściągliwości, jako osoba w trakcie zdrowienia nauczysz się, że przemyślane reagowanie jest lepsze niż bezmyślne reagowanie na sytuacje i żałowanie tych reakcji w dalszej części drogi. Co najważniejsze, kiedy pracujesz nad 10 krokiem, zdajesz sobie sprawę, że musisz iść z prądem tego, co przynosi ci życie i pracować nad tym, z czym możesz sobie poradzić w danym momencie. To jest prawdziwe życie i akceptacja życia na jego warunkach.