Nastolatki i uzależnienia

Badanie po badaniu ujawnia, że osoby długotrwale używające narkotyków i alkoholu rozpoczęły swoje uzależnienie przed ukończeniem 18 roku życia. Oznacza to, że niezbędne jest szukanie profesjonalnej pomocy. Im szybciej zaczniesz szukać pomocy, tym lepiej. Większość nastolatków zaczyna zażywać narkotyki lub alkohol w celach rekreacyjnych.

Ich zażywanie narkotyków lub alkoholu może wymknąć się spod kontroli do tego stopnia, że Twój nastolatek nie będzie w stanie powiedzieć "nie". Wiele nastolatków zaczyna od tzw. narkotyków "gateway", takich jak alkohol czy marihuana, a następnie przechodzi na twardsze narkotyki, takie jak heroina czy kokaina.

Obszerna lista czynników może doprowadzić do uzależnienia nastolatków. W szczególności mózgi nastolatków nie są tak rozwinięte jak mózgi dorosłych. Badania pokazują, że mózg ludzki rozwija się nawet do 25 roku życia.

Oznacza to, że nastolatki są bardziej podatne na podejmowanie ryzyka, nie zastanawiając się nad konsekwencjami i nie rejestrując legalnej, moralnej i bardzo realnej perspektywy zażywania narkotyków, a następnie uzależnienia.

Koszmar każdego rodzica

Koszmarem każdego rodzica jest odkrycie, że jego dziecko rozwinęło uzależnienie od narkotyków lub alkoholu. Wielu rodziców postrzega uzależnienie swojego dziecka jako osobistą porażkę z własnej strony.

Nastoletnie lata mogą być dla rodziców i ich dzieci okresem emocjonalnym. Niestety, u niektórych nastolatków dojdzie do uzależnienia, niezależnie od tego, jak dobre były twoje umiejętności wychowawcze.

Uzależnienie jest chorobą postępującą. Rozwijanie się uzależnienia od najmłodszych lat ma poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego Twojego dziecka. Twoje dziecko naraża swoje organy na działanie śmiertelnych toksyn. Ponadto, uzależnienie prawdopodobnie oznacza, że Twoje dziecko miesza się z niebezpiecznymi ludźmi, takimi jak dilerzy narkotyków.

Co powoduje uzależnienie od narkotyków u nastolatków?

To, co chcemy podkreślić w Rehab 4 Addiction, to fakt, że każde uzależnienie i nadużywanie substancji jest subiektywne. Nasze programy terapeutyczne, szczególnie dla nastolatków, będą starały się zrozumieć ich przymusy, przyczyny i czynniki wyzwalające, jeśli chodzi o ich uzależnienie. Wśród naszych ekspertów panuje powszechna zgoda co do tego, że każdy skierowany do nas pacjent ma swoje indywidualne potrzeby i wymagania, które będziemy starali się uwzględnić.

Powszechne przyczyny uzależnienia nastolatków

Poniżej wymieniamy kilka typowych powodów lub zdarzeń, które mogą prowadzić do uzależnienia lub nadużywania narkotyków przez nastolatka. Każdą osobę traktujemy subiektywnie i współpracujemy z nastolatkiem w celu zrozumienia i omówienia podstawowych przyczyn jego uzależnienia, aby wzmocnić jego drogę do wyzdrowienia. Z czego mogą wynikać ich problemy:

  • Problemy rodzinne. Do typowych problemów rodzinnych lub domowych należą: rozwód, kłótnie w domu, stres lub dyskomfort związany z innym rodzeństwem, a nawet wykorzystywanie dzieci. W sytuacjach, w których problemy rodzinne są główną przyczyną uzależnienia, ważne jest, aby rodzina wykazała się wsparciem i miłością do swojego dziecka podczas całego programu leczenia uzależnień nastolatków.
  • Presja rówieśników. Jak wspomniano powyżej, nastolatki są mniej rozwinięte poznawczo niż dorośli i często nie rozumieją szkodliwych skutków swoich działań. Nacisk rówieśniczy jest bardzo powszechny i wpływowy wśród nastolatków używających substancji, ponieważ osoby często odmawiają odrzucenia oferty narkotyków lub alkoholu, aby "wyglądać fajnie" lub "dopasować się" do pewnych kręgów społecznych. Jest to częsty czynnik, który prowadzi do konieczności leczenia uzależnień wśród nastolatków.
  • Porażka akademicka. Czasami presja ze strony rodziców, współpracowników, a nawet przyjaciół przekracza granice "fajnego wyglądu" i rozciąga się na obowiązki zawodowe lub akademickie. Utrata poczucia własnej wartości i pewności siebie może prowadzić do nadużywania substancji, co z kolei prowadzi nastolatka do śliskiego spadku uzależnienia i ostatecznie do uzależnienia.
  • Wpływ rodzicielski. Coraz częściej młodzi ludzie są przyjmowani do programu leczenia uzależnień jako świadkowie używania i nadużywania substancji przez ich rodziców, często przez wiele lat. Dzieci i nastolatki są skłonne naśladować zachowanie tych, wokół których dorastają. W Rehab4Addiction dążymy do zapewnienia wsparcia nie tylko jednostkom lub nastolatkom, ale całej rodzinie poprzez nasze programy leczenia uzależnień dla nastolatków.

Jakie inne czynniki wywołują uzależnienie nastolatków?

Czynników wyzwalających uzależnienie nastolatków jest wiele i różnią się one w zależności od osoby. Jednak poniżej przedstawiamy niektóre z najczęstszych czynników wyzwalających nastoletnie uzależnienia.

Do typowych "czynników wyzwalających" uzależnienia nastolatków należą:

  • Nuda
  • Eksperymentowanie
  • Złe wpływy/grupa przyjaźni
  • Smaki w muzyce
  • Ciśnienie rówieśnicze
  • Ciśnienie egzaminacyjne

Znaki wczesnego ostrzegania

Nastolatków i młodych dorosłych często uważa się za osoby, do których trudno podejść, dotrzeć, a czasem z którymi żyć. Ale jeśli obawiasz się o dobro swojego nastolatka, oto kilka znaków i objawów, na które należy zwracać uwagę.

Wczesne wykrycie tych czynników może na dłuższą metę uratować nastolatkowi życie i pomóc mu w drodze do wyzdrowienia dzięki jednemu z naszych programów leczenia uzależnień dla nastolatków.

  • Spadek w szkole
  • Izolacja
  • Symptomy fizyczne

Przed rozpoczęciem leczenia uzależnień nastolatków: przeprowadzenie interwencji

Zbliżanie się do nastolatków w kwestii ich nawyków lub nadużywania substancji nie powinno być postrzegane jako straszny krok: to początek ich drogi zdrowienia. Przypomnij sobie, że jako ich opiekun zapewniasz nastolatkowi miłość i wsparcie oraz pomagasz mu osiągnąć cel zdrowego życia, jakim jest trzeźwość.

Interwencje są często wydarzeniami emocjonalnymi. Rozgrzewający i pocieszający język ciała, miękkie podejście i unikanie używania uwłaczającego lub osądzającego języka jest koniecznością. Interwencja może przybierać różne formy, w tym listu pisemnego, nagrania wideo, a nawet zebrania małej grupy bliskich, którzy zachęcają danego nastolatka do szukania pomocy z miłości, a nie ze złości czy osądu.

Ważne jest, aby przed interwencją przeprowadzić swoje badania. Powiadom centrum rehabilitacyjne, które ma na myśli, że rozmawiasz z nastolatkiem o jego uzależnieniu. W ten sposób ośrodek może przygotować się na przyjazd nastolatka w oczekiwaniu, a nawet pomóc Ci w uzyskaniu wskazówek dotyczących interwencji.

Interwencje mogą mieć charakter emocjonalny i często nastolatki nie rozumieją, w jaki sposób ten niezbędny krok ostatecznie doprowadzi do zdrowszego i bardziej spełnionego dorosłości. Dlatego też pomocne może być przekształcenie interwencji w dyskusję z udziałem nastolatków, w której młodzi ludzie będą mogli wyrazić swoje życzenia i pragnienia, a nie "być informowani" przez rodziców.

Jeśli jednak Twoje dziecko lub nastolatek nie chce otrzymać pomocy i podporządkować się uczęszczaniu do ośrodka lub programu leczenia uzależnień dla nastolatków, warto pamiętać, że ich nieustępliwość i upór to na dłuższą metę nic w porównaniu z życiem uzależnienia, walki i innych sterroryzujących czynników związanych z nadużywaniem substancji.

Jak działa leczenie uzależnień nastolatków

Rehab 4 Uzależnienie organizuje zarówno ambulatoryjne jak i stacjonarne leczenie rehabilitacyjne dla nastolatków. Zdecydowanie zalecamy jednak leczenie stacjonarne. Wynika to z faktu, że leczenie resocjalizacyjne wymaga, aby w trakcie trwania programu dziecko mieszkało w ośrodku rehabilitacyjnym.

W ten sposób "złe wpływy" i inne czynniki wywołujące uzależnienie nastolatków są utrzymywane na wyciągnięcie ręki podczas rehabilitacji. O wiele trudniej będzie wpływać na nastolatka lub powrócić do "złych zachowań" podczas leczenia stacjonarnego.

W Rehab4Addiction jesteśmy przekonani, że nasze terapie uzależnień dla nastolatków zapewnią Ci najwyższy poziom opieki nad nastolatkiem przy takich terapiach jak:

  1. Terapia Poznawczo-Behawioralna (Cognitive Behavioural Therapy)
  2. Techniki i metody motywacyjne
  3. 12 Programów etapowych
  4. Terapia grupowa
  5. Lekarstwo

Ocena przed emisją

Zanim Twoje dziecko trafi do jednostki rehabilitacji domowej, odbywa się dokładna ocena wstępna. Tutaj ustalamy dokładne fakty dotyczące uzależnienia dziecka od narkotyków lub alkoholu. Ustalamy czas trwania uzależnienia oraz dokładną ilość spożywanych dziennie narkotyków lub alkoholu.

Te informacje określają czas trwania programu rehabilitacyjnego Twojego dziecka. Długotrwałe i przewlekłe uzależnienia, u których podstaw leży problem zdrowia psychicznego, wymagają zazwyczaj od czterech do sześciu tygodni w ośrodku stacjonarnym, wraz z obszernym programem opieki pooperacyjnej trwającym dodatkowo dwanaście miesięcy w warunkach ambulatoryjnych.

Nastoletnia detoksykacja

Rehabilitacja nastolatków rozpoczyna się od procesu znanego jako detoksykacja. Tutaj wszystkie toksyny narkotykowe lub alkoholowe są usuwane z organizmu dziecka. Bolesne objawy odstawienia zostają zredukowane poprzez kontrolowane stosowanie leków psychiatrycznych. Leki te są przepisywane przez wewnętrznego psychiatrę.

Sesje terapeutyczne i doradcze

Po zakończeniu detoksykacji rozpoczyna się zorganizowany program terapii. Terapia ma na celu identyfikację "czynników wyzwalających" uzależnienie nastolatków. Te czynniki wyzwalające są często unikalne dla nastolatków i różnią się od czynników wyzwalających dorosłych uzależnionych od narkotyków lub alkoholu. Terapia uzależnień nastolatków musi być dostosowana do unikalnych potrzeb nastolatków.

Terapie te obejmują terapię poznawczo-behawioralną, psychoterapię oraz szereg terapii holistycznych, takich jak Reiki, medytacja i joga. Terapie te pomagają w leczeniu podstawowych przyczyn uzależnień, takich jak depresja i lęk. Nastolatków uczy się radzenia sobie ze stresem życiowym w sposób, który nie wiąże się z używaniem narkotyków czy alkoholu. Terapia składa się z grupowych i indywidualnych sesji terapeutycznych.

Terapia grupowa polega na tym, że nastolatki otwarcie omawiają swoje problemy i doświadczenia. Tutaj nastolatki są zachęcane do uczenia się od siebie nawzajem. Sesje terapii indywidualnej to indywidualne sesje z wykwalifikowanym terapeutą. Tutaj pacjent jest zachęcany do omówienia swoich bardziej intymnych zagadnień z terapeutą.

Terapeuta pomaga pacjentowi rozwiązać te problemy w kontrolowany i wspierający sposób.

Terapia rodzinna

Podczas terapii zachęca się do zaangażowania członków rodziny. Jest to tzw. "terapia rodzinna". Tutaj członkowie rodziny są zapraszani do ośrodka rehabilitacyjnego, aby wyrazić swoje obawy związane z uzależnieniem ich ukochanej osoby. Sesje te są kontrolowane przez terapeutę, a członkowie rodziny muszą przestrzegać wytycznych wydanych przed rozpoczęciem sesji terapii rodzinnej.

Nie ma ograniczeń co do liczby członków rodziny, których można przyprowadzić, chociaż prosimy, aby przed rozpoczęciem sesji podać nam nazwisko każdego z członków rodziny.

Opieka pooperacyjna i zapobieganie nawrotom choroby

Kiedy rehabilitacja dobiegnie końca, wprowadza się dokładny plan profilaktyki pooperacyjnej i nawrotów choroby. Każdy ośrodek rehabilitacyjny oferuje dwunastomiesięczną opiekę pooperacyjną. Pacjenci mają prawo do powrotu do ośrodka rehabilitacyjnego w każdą sobotę w celu odbycia sesji pooperacyjnych.

Pacjentów zachęca się również do dołączenia do lokalnej grupy Anonimowych Nastolatków Uzależnionych, która odbywa się w ich okolicy.