Czy masz członka rodziny lub bliską osobę, która zmaga się z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych?

Obserwowanie, jak ktoś, kogo kochasz, coraz bardziej pogrąża się w błędnym kole uzależnienia, jest niezwykle bolesne dla serca i sprawia wrażenie, jakbyś oglądał powoli przesuwający się wrak pociągu. Osoby, którą kochasz, już nie ma i jest ona pustym cieniem syna lub córki, którą wychowałeś, albo przyjaciela na całe życie, którego uważałeś za część rodziny.

Prawdopodobnie wiele razy próbowałeś z troską i miłością w sercu zwrócić się do innych, ale twoje prośby o pomoc pozostawały bez odzewu. Prosiłeś, przekonywałeś, przekonywałaś, a może nawet groziłeś swojemu bliskiemu, ale jego problem z nadużywaniem substancji z dnia na dzień się pogłębia, a twoje zdrowie i rozsądek wydają się wisieć na włosku.

Fizyczne i emocjonalne obciążenia związane z uzależnieniem bliskiej osoby grożą również rozerwaniem tkanki, która trzyma rodzinę razem. W sytuacji, gdy cała dostępna energia skierowana jest na bliską osobę i próby pomocy jej w uwolnieniu się od narkotyków i alkoholu, współmałżonek, dzieci i krewni zaczynają się czuć zaniedbani, źli, a nawet urażeni.

Jeśli jesteś przytłoczony poczuciem bezradności i nie wiesz, gdzie zwrócić się o pomoc, interwencjonista może zapewnić Tobie i Twojemu uzależnionemu bliskiemu pomoc i wsparcie, którego potrzebujesz, aby pomóc mu odzyskać swoje życie, a Tobie odzyskać swoją rodzinę.

Czym jest interwencjonista i jaka jest jego ważna rola w procesie zdrowienia bliskiej osoby?

Interwentysta jest specjalistą od uzależnień, który pomaga rodzinom i innym osobom z ich sieci wsparcia w konfrontacji z osobą uzależnioną w bezpieczny, wspierający i niezagrażający sposób. Celem interwencji jest pomoc osobie uzależnionej w dostrzeżeniu, że jej zachowanie jest autodestrukcyjne i ma wpływ na nią samą, jej rodzinę i przyjaciół. Aby osiągnąć ten cel, interwencjonista współpracuje z rodziną i pomaga jej w następujących kwestiach

  • Ustalenie stopnia uzależnienia osoby bliskiej, przeprowadzenie badań nad jej stanem i możliwościami leczenia.
  • Pomaga w wyborze osób, które osobiście wezmą udział w interwencji.
  • Pomaga rodzinie zachować stanowczość, jeśli chodzi o ogólne przesłanie, możliwości i konkretne konsekwencje, jeśli osoba uzależniona odmówi leczenia lub innej formy pomocy.
  • Pomaga członkom rodziny i przyjaciołom skupić się na faktach dotyczących uzależnienia bliskiej osoby, a nie na silnych reakcjach emocjonalnych związanych z tym uzależnieniem.
  • Po interwencji kontaktuje się z rodziną i oferuje pomoc w uczestniczeniu w poradnictwie rodzinnym, a także udziela rodzinie i przyjaciołom informacji, co robić w przypadku nawrotu uzależnienia.

Z pomocą doświadczonego specjalisty interwencja daje uzależnionemu członkowi rodziny zorganizowaną możliwość dokonania koniecznych zmian, zanim jego uzależnienie się pogłębi, a także motywację do zaakceptowania i uzyskania profesjonalnej pomocy, której potrzebuje, aby rozwiązać problem uzależnienia i ostatecznie je przezwyciężyć.

Kiedy interwencja jest konieczna?

Chociaż mogą być przypadki, w których uzależniony uzna problem, który spowodował ich nałóg i będzie szukać leczenia odwykowego na własną rękę, to nie będzie to przypadek dla wszystkich, którzy są uzależnieni od narkotyków i alkoholu. Wiele osób uzależnionych od narkotyków i alkoholu nie jest w stanie rozpoznać niszczącego wpływu swojego uzależnienia na siebie i swoją rodzinę lub nie chce rozpoznać wpływu swojego uzależnienia. Osoby uzależnione żyją w głębokim zaprzeczeniu i są ostatnimi osobami, które dostrzegają istnienie problemu związanego z nadużywaniem substancji. Przeszkolony specjalista ds. interwencji uzależnień jest w stanie przełamać zaprzeczenie osoby uzależnionej i pomóc jej w zrozumieniu wpływu uzależnienia na jej życie i życie tych, których kocha poprzez właściwą interwencję.

Następujące sygnały ostrzegawcze mogą wskazywać na potrzebę skorzystania z pomocy interwencjonisty:

  • Znaczące zmiany w wadze i wyglądzie osobistym
  • pogorszenie się stanu higieny osobistej osoby uzależnionej
  • Fizyczne i słowne utarczki z członkami rodziny i przyjaciółmi
  • Złamane obietnice dotyczące uzyskania pomocy
  • Wycofanie społeczne
  • Znaczne zaprzeczanie nadużywaniu narkotyków i alkoholu
  • Kradzież pieniędzy lub rzeczy osobistych w celu zdobycia narkotyków i alkoholu
  • Okłamywanie rodziny i przyjaciół co do miejsca pobytu

Ważnym elementem interwencyjnej układanki jest znalezienie środowiska, w którym osoba uzależniona będzie czuła się bezpiecznie. W zależności od sytuacji osoby uzależnionej, rodziny mogą skorzystać z różnych możliwości. Na przykład osoby, których członkowie rodziny są uzależnieni, mogą zdecydować się na interwencję rodzinną, a osoby, których nastolatki są uzależnione od narkotyków i alkoholu, na interwencję skierowaną do tej grupy wiekowej. Interwencjonista jest w stanie przedstawić rodzinom wszystkie dostępne opcje, aby mogły one dokonać jak najlepszego wyboru.

Jak mogę naprawdę pomóc bliskiej osobie?

Chociaż skorzystanie z pomocy doświadczonego specjalisty od uzależnień może być niezwykle korzystne w motywowaniu bliskiej osoby do uzyskania potrzebnej jej pomocy, ważne jest, aby wiedzieć, jak wspierać osobę uzależnioną w sposób, który pomoże jej stać się bardziej otwartą na otrzymanie pomocy. Często ludzie wolą słuchać profesjonalistów niż rozmawiać z przyjaciółmi i członkami rodziny. Specjaliści, tacy jak lekarze, doradcy i specjaliści od uzależnień, mogą wyjaśnić niebezpieczeństwa związane z uzależnieniem w sposób niezagrażający i rzeczowy, a nie pod wpływem strachu, oskarżeń i emocji.

Jeśli Twój bliski rozważa leczenie, ale nie chce się zaangażować, możesz podkreślić, że szukanie pomocy w związku z problemem narkotykowym wymaga wiele odwagi, a Ty będziesz go wspierać i dodawać otuchy na każdym etapie. Chociaż osoby uzależnione, które poddają się leczeniu, mają przed sobą wiele ciężkiej pracy, istnieje wiele dowodów naukowych na to, że leczenie przynosi efekty, a ludzie z różnych środowisk codziennie wracają do zdrowia. Możesz pomóc swojemu przyjacielowi lub bliskiej osobie znaleźć ośrodek leczenia, który najlepiej odpowiada jej potrzebom.