Ograniczenia w zamykaniu są powoli, ale na pewno łagodzą, a życie, jakie znamy z ostatnich 3 miesięcy, znów się zmienia. Ostatnie 12 tygodni wypełniło się niepewnością i zmusiło nas do dostosowania się i zmiany naszych wzorców życia jak nigdy dotąd.

Wywiercono również w każdym z nas (cóż, w większości), że jeśli opuścimy nasz dom, narażamy siebie i wszystkich innych na ryzyko zakażenia potencjalnie śmiertelną chorobą. Więc, jeśli martwisz się o złagodzenie blokady, nie winię cię.

Negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, jaki miało zamknięcie na 65% populacji, jest powszechnie zgłaszany od momentu rozpoczęcia zamknięcia. Dlatego jest rzeczą naturalną, że będziemy widzieć, jak te skutki dla zdrowia psychicznego wychodzą z zamknięcia z tą osobą.

Być może w końcu znaleźliście sposób, aby poradzić sobie z życiem w czasie blokady, a w rzeczywistości możecie nie być jeszcze gotowi do wyjścia. Jakkolwiek niewygodny i niechciany zamek mógł być, podświadomie (i świadomie) mógł stać się twoim bezpiecznym "miejscem". Z drugiej strony, mógł stać się miejscem, w którym stworzył lub pogorszył problemy ze zdrowiem psychicznym.

W jaki sposób zlikwidowanie blokady przyczyniło się do powstania problemów ze zdrowiem psychicznym?

Niedawne badanie wykazało, że 80% respondentów stwierdziło, iż blokada miała negatywny wpływ na ich samopoczucie. 43% z nich obawia się, że nie będą wystarczająco chronieni przed wirusem, gdy ograniczenia zostaną złagodzone.

Eksperci stwierdzili również, że skutki społecznego zdystansowania się poprzez zamknięcie, jakkolwiek konieczne, przyczynią się do wzrostu liczby przypadków agorafobii - czyli fobii przebywania w otwartej i publicznej przestrzeni. To tylko kilka przykładów na to, w jaki sposób blokada będzie nadal oddziaływać na nas psychicznie, nawet gdy zaczną pojawiać się normalności.

Jak ludzie mogą się czuć w związku z łagodzeniem skutków zamknięcia?

Blokada jest stopniowo zmniejszana, ale niezależnie od tego, jak niewielka może się wydawać łatwość ograniczeń, różnica w stosunku do codziennego życia jest ogromna. Musimy się jeszcze raz przystosować, ale nie zabraknie nam ucieczki na ulicach i przytulania się do naszych kolegów i krewnych.

Zamiast tego będziemy spotykać się z najbliższymi z przerażonej odległości, ponieważ po raz pierwszy od większości z nich obserwujemy ich przez około 100 dni. Nasze pragnienie przytulenia naszych sióstr, matek i nowych wnuków, czy też pocałowania naszych wyobcowanych małżonków i partnerów, będzie wyposażone w przejmujący strach przed "czy moje zarazki ich zabiją, czy ich zarazki zabiją mnie?

Ta dychotomia chęci objęcia naszych bliskich, ale strach przed przebywaniem w promieniu 10 stóp od nich jest doskonałą receptą na "Syndrom 2020" - ten stan dużej niepewności co do tego, co robić, utknięcia między skałą a twardym miejscem tego, co dobre, złe i wręcz egoistyczne.

Czy jestem osobą "złą" za to, że nie chcę wracać do normy?

Prawie wyprano nam mózg, myśląc, że pewne czynności, z których kiedyś korzystaliśmy, są teraz "złe". Pomyśl o pójściu do pubu i socjalizacji (rozprzestrzenianie zarazków przez ciasne przestrzenie w powietrzu i picie z kubków 1 568 osób wypiło z tego tygodnia).

Albo pójście do kina (spędzenie ponad dwóch godzin w tej samej sali z nieznajomymi, bez okien, światła słonecznego i wentylacji). Kolejną rzeczą, którą rząd każe nam robić, jest wydawanie naszych pieniędzy w restauracjach i lokalach gastronomicznych - są dla nas nawet zachęty w postaci kuponów i bonów.

Wszyscy rozumiemy, dlaczego zachęca się nas do powrotu do "normalności". Aby ożywić gospodarkę i wstrzyknąć trochę kapitalizmu z powrotem do kraju dotkniętego stagnacją i nihilizmem społecznym. Mimo że rozumiemy, nie ułatwia to naszych emocji, lęków i podświadomości.

Nagle zostaliśmy zmuszeni do tego, by w ciągu 2 metrów od innych ludzi spędzić ponad 120 sekund na uspołecznianiu się, pożeraniu się, spędzeniu ponad 120 sekund jako z natury złe, egoistyczne i wręcz głupie. Więc, wybaczcie nam, że nie chcemy nagle wskoczyć do autobusu i zamówić przystawkę, główną i deser z sieciowej restauracji, gdzie 50 innych osób przyniosło swoje zarazki.

Wejdziemy w to, co zostało uformowane jako "nowa norma", a według doniesień najczęstszym odczuciem w tym względzie jest niepokój i strach. Nasze systemy przekonań i emocje zostały spolaryzowane na podstawie tego, co zostało zaszczepione trzy miesiące temu w naszych umysłach.

Zadomowiliśmy się za mniej (mniej wydatków, mniej ludzi, mniej na zewnątrz, mniej bycia człowiekiem w XXI wieku), a teraz nagle więcej jest od nas żądanych. Czy to więcej, niż jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym?

Strach, lęk i jak sobie z nim poradzić

Strach i niepokój były najczęstszymi uczuciami wśród ogółu społeczeństwa podczas zamykania drzwi, a teraz ich łagodzenia. Ale strach i lęk przejawiają się raczej destrukcyjnie, jeśli nie są zwalczane i przetwarzane.

Supermarkety są przytłaczające w najlepszych czasach, a z nowymi, ścisłymi zasadami i wytycznymi, które zostały wprowadzone, może potrzeba dużo siły umysłowej, aby nawet pojawić się na zakupy - maska i rękawice na i wszystko. Świetnym sposobem na złagodzenie tego przytłaczającego zmysłów jest stworzenie uspokajającej lub zabawnej listy odtwarzania i zakupy ze słuchawkami w.

Spróbuj zrobić zakupy w czasie, o którym wiesz, że będzie mniej zajęty. Zaplanuj swój sklep z przodu, pisząc listę, z układem tego konkretnego sklepu w umyśle, tak abyś nie musiał cofać się między wyspami i być źródłem grupowej nienawiści od innych kupujących.

Niepewność i jak sobie z nią poradzić

Wszystko było niepewne, od tego, jak daleko możemy rzeczywiście podróżować, do tego, ile razy jesteśmy wypuszczani z domu, do tego, że nie jesteśmy pewni, czy naprawdę wolno nam być na zewnątrz. Ale wszystko zawsze było niepewne, tak właśnie działa świat.

Niepewność po prostu nie wysunęła się na pierwszy plan. Jeśli pomyślimy o tym, jak łatwo byłoby człowiekowi zaangażować się w śmiertelną kolizję drogową lub zdiagnozować śmiertelną chorobę. Jesteśmy dalecy od porównywania luzowania blokad z tymi zmieniającymi życie przypadkami.

Ale dla porządku dziennego, pamiętając o tym, że w życiu jest tyle niepewności i niebezpieczeństw (przechodzenie przez ulicę, picie alkoholu, wdychanie dymu wtórnego), naprawdę spojrzymy na to z innej perspektywy. Przez jakiś czas "nowa norma" może oznaczać tylko zastanowienie się, jak poruszać się w tygodniu przed nami i wyeliminować jedno maleńkie ryzyko na raz.

Skupienie się na teraźniejszości i tym, co dzieje się teraz, odsunie twój umysł od nieskończonych scenariuszy tego, co może się wydarzyć w przyszłości. Łatwiej jest powiedzieć niż zrobić, ale może to być naprawdę pomocne, jeśli jest praktykowane.

Podejmowanie życia towarzyskiego jako blokada ułatwia

Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż życie towarzyskie może zostać wznowione zgodnie z nowym, normalnym zestawem wytycznych, nie każdy będzie mógł zobaczyć swoich kolegów jak inni. Należy pamiętać, że ludzie mogą mieszkać z bezbronnymi lub mogą sami cierpieć na jakieś schorzenie i dlatego będą musieli przez jakiś czas pozostać pod osłoną.

Pamiętaj, aby utrzymywać kontakt z tymi ludźmi, którzy mogą czuć się bardziej odizolowani, teraz inni mogą wychodzić na zewnątrz i mogą czuć, że w zasadzie przechodzą samotnie przez zamknięcie.

Rodziny z dziećmi

Wiele z nich miało do czynienia z wyzwaniami związanymi z izolacją i opieką nad dziećmi. Badanie wykazało, że osoby mieszkające z dziećmi miały wyższy poziom stresu niż ci, którzy go nie mają i że służebność zamknięcia może w tym znacząco pomóc.

Z tego samego powodu dzieci i rodzice mogą być teraz zbyt przyzwyczajeni do tego sposobu życia i uznać normalne życie za pewne wyzwanie. Mogą pojawić się obawy, że razem będzie znacznie mniej czasu.

Dzieci - zwłaszcza małe dzieci - mogą mieć pewien poziom lęku separacyjnego, który może wymagać rozwiązania. Ważne jest, aby wprowadzić ten czas jakości do nowej normy.

Radzenie sobie z żalem po zamknięciu

Niestety, wiele osób doświadczyło żalu w okresie blokady, ale także w miarę wychodzenia z niej. Żal z dodatkowym stresem z powodu braku możliwości uczestniczenia w pogrzebie lub pożegnania się z ukochaną osobą lub posiadania czegoś, co mogłoby rozpraszać lub pomagać w radzeniu sobie. To było niezgłębione.

Wychodząc z blokady bardzo ważne jest, żebyśmy sprawdzili tych ludzi. Blokada może być prawie zakończona, ale ich żal nie jest. Być może w ogóle się nie udało, a okoliczności są zbyt traumatyczne. Zdystansowana społecznie pogawędka może zrobić im świat dobroci. [6]

Dieta i zdrowie psychiczne

Tak więc, jeśli mamy zamiar nadać priorytet naszemu zdrowiu psychicznemu, daje nam to możliwość poznania jak nierozerwalnie związane są nasze ciała i umysł. Bardziej szczegółowo, wpływ zdrowej diety może potencjalnie mieć na zdrowie psychiczne człowieka.

Ludzie zazwyczaj szukają komfortu z przetworzonej żywności pełnej rafinowanych cukrów, kiedy to prawdopodobnie nie jest rzeczą, której nasze ciała naprawdę potrzebują. Badanie wykazało, że ci, którzy jedli bardziej zrównoważoną i zdrową dietę na ogół mieli lepsze samopoczucie niż ci, którzy tego nie robili.

Skoro zachęca się nas do robienia większych zakupów, zwłaszcza lokalnie, to dlaczego nie spróbować ściągnąć nowych przepisów lub poczęstować się nową książką kucharską z otwartej właśnie księgarni? Edukacja w zakresie prawidłowego gotowania nie tylko napełni Cię odpowiednimi substancjami odżywczymi. [7]

Gotowanie może być również sposobem na relaks po stresującym dniu, a także daje poczucie własnej wartości. Dowiedzenie się, jak zorganizować zdystansowany społecznie grill (może spróbuj udoskonalić jedzenie palcami lub przekąski) przyniosłoby korzyści Tobie i Twoim znajomym, których brakowało.

5 wskazówek, jak radzić sobie z luzowaniem blokad

Pod koniec dnia eksperci i psychologowie mogą zaszczepić Ci nowe wskazówki i sztuczki, jak poruszać się po tym, co wszyscy wiemy, że jest najdziwniejszą erą naszego życia. Ale to wszystko sprowadza się do nas.

Wiara w to, że możemy przez to przejść, jest pierwszym krokiem i pamiętanie, że pomimo wielu zgonów i strasznych okoliczności ekonomicznych, zamknięcie w sobie przyniosło nam w rzeczywistości kilka nowych stoicyzmów, pragmatycznych szkół myślenia i inne korzyści.

Poniżej wymieniliśmy 5 najlepszych wskazówek, jak radzić sobie z zakończeniem blokady:

1. Pomyśl "co mogę kontrolować?" zamiast "co nie możesz".

To banalne motto: "Nie przejmuj się tym, czego nie możesz kontrolować", ale banały są nie bez powodu przeciwne. Istotne jest, byśmy to teraz praktykowali.

Spójrz na pozytywy w tym, co możesz kontrolować, może nawet znajdziesz tam o wiele więcej, niż początkowo sądziłeś. To zmieni myślenie umysłu; tak, nie możemy kontrolować wirusa, nie możemy też kontrolować zasad, według których musimy teraz żyć, ale możemy kontrolować wiele innych aspektów naszego życia.

2. Pacyfikuj się

Nie musisz robić wszystkiego na raz; jednego dnia możesz chcieć zobaczyć, czy poradzisz sobie z pójściem do supermarketu, następnego może spotkać się z przyjacielem zdystansowanym społecznie i tak dalej. Tak jak musieliśmy stopniowo przechodzić do zamykania, tak i my musimy zrobić to samo z powrotem do nowej normy.

3. Znajdźcie pozytywy. Za co jesteście wdzięczni?

Mówi się, że wdzięczność jest antidotum na niepokój; odciąga umysł od wszystkiego, czego nie masz, od wszystkiego, co mogłoby pójść źle, odwraca go i mówi, ale co poszło dobrze?' co mam?'. Spróbuj to zapisywać każdego dnia, kiedy tylko masz czas i zobacz, jaką jasność i różnicę robi to na twój stan lęku.

4. Spróbuj znaleźć spokój, uziemić się

Być może poczułeś się, jakbyś był uziemiony przez rząd, nie mógł zobaczyć się ze swoimi przyjaciółmi i zamknięty w domu, ale nie, nie zajmuję się tego rodzaju uziemieniem.

Mówię o uziemieniu" - chodzi o to, że zwracasz uwagę na swój zmysł w pozytywny sposób, a nie w sposób nadmiernie stymulowany.

Co czujesz w tym momencie? Wymień 5 rzeczy, które możesz zobaczyć? Co możesz poczuć? Co słyszysz? To odsuwa umysł od paniki i powoli uspokaja twój umysł.

5. Przeszedłeś przez blokadę, teraz możesz się przebić

Pomyśl o zmianach, które napotkałeś i o sposobach, w jakie musiałeś się dostosować, aby poradzić sobie z blokadą. W pewnym momencie powiedziano ci, że jedyne okoliczności, w jakich możesz opuścić swój dom, to praca, jeśli nie możesz pracować w domu, ćwiczenia przez godzinę i zakupy niezbędnych rzeczy.

W zasadzie straciłeś całą normalną wolność. Nie mogłeś widzieć przyjaciół, krewnych, kolegów. Przeszedłeś przez to wszystko. Absolutnie możesz teraz przejść przez to wszystko.

Co oznacza powrót do "normalności"?

Każde nowe hobby lub nawyk, który nabraliśmy podczas blokady, aby pomóc w naszym zdrowiu psychicznym, musi być utrzymane również po zamknięciu.

Zostały one wprowadzone do rutyny w traumatycznym czasie, aby pomóc naszemu umysłowi i ciału, a więc powinny pozostać dla nas na przyszłość. Teraz są one częścią waszej nowej normy.

Tworzenie czasu na realizację tych hobby - czy to pieczenie ciasta, pielęgnacja ogrodu, czy też bieganie - jest coraz bardziej istotne dla zdrowia i samopoczucia. Tak, powrót do pracy i normalności będzie na pierwszym planie, ale pomyśl o tych nowych hobby jako o małym narzędziu, które zdobyłeś na wakacjach - pomogły ci one przetrwać najgorsze czasy, więc są oczywiście ważne i pracują dla ciebie.