Jak zauważyli naukowcy z organizacji non-profit Center for Addiction, ponad 40 milionów Amerykanów cierpi z powodu uzależnienia. Oznacza to, że zaskakująco jedna na siedem osób zmaga się z nadużywaniem substancji. To więcej niż liczba osób cierpiących na raka, cukrzycę, a nawet choroby serca. A jednak wiele osób trzyma się przekonania, że uzależnienie jest słabością woli, a nie chorobą. I ci sami ludzie często nie chcą uwierzyć, że uzależnienie może mieć podłoże psychiczne. Jeśli jesteś jednym z tych 40 milionów, być może szukasz terapii z podwójną diagnozą i jeśli mieszkasz w okolicy, na początku może to mieć sens. Ale przed zobowiązaniem się do leczenia podwójnej diagnozy w Midway, GA, należy zbadać wszystkie swoje opcje. A masz wiele opcji.

Podwójna diagnoza: Nowe podejście do uzależnienia

Jeśli zmagasz się z uzależnieniem, centrum, które oferuje leczenie podwój nej diagnozy - czasami określane jako "współwystępowanie zaburzeń" - powinno być na szczycie twojej listy. Podstawową ideą podwójnej diagnozy jest to, że terapia uzależnień nie powinna skupiać się tylko na leczeniu konkretnego uzależnienia. Powinna ona również dążyć do rozwiązania wszelkich problemów psychicznych leżących u podstaw tego uzależnienia. Ten aspekt leczenia uzależnień jest, niestety, w dużej mierze ignorowany. Specjaliści od uzależnień od dawna wiedzą, że osoby cierpiące na lęki, depresję i PTSD są bardziej narażone na rozwój uzależnienia. Leczenie uzależnienia bez zajęcia się leżącymi u jego podstaw zaburzeniami psychicznymi jest receptą na powrót do nałogu.

Według National Alliance on Mental Illness, w 2018 roku ponad 9 milionów osób miało podwójną diagnozę w samej Ameryce. Niestety, większość ośrodków odwykowych nie stosuje takiego podejścia. A jeśli nie jesteś w stanie znaleźć leczenia podwójnej diagnozy w , możesz chcieć rozważyć inną opcję.

Czy leczenie z podwójną diagnozą to właściwy wybór?

Nie planowałeś popaść w uzależnienie. Ale nawet badając możliwości leczenia z podwójną diagnozą, zrobiłeś pierwszy krok. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na leczenie z podwójną diagnozą, czy nie, najważniejsze jest to, że zdecydowałeś się rozpocząć leczenie.

Może się wydawać, że ze względu na położenie geograficzne, leczenie podwójnej diagnozy jest dobrym pomysłem. Ale to może nie być prawda, zwłaszcza jeśli nie jesteś w stanie znaleźć programu, który odpowiada Twoim specyficznym potrzebom. Teraz nadszedł czas, aby zdecydować, co dokładnie jest to, że szukasz w programie odwykowym.

Co to powinno obejmować? Przede wszystkim program leczenia uzależnień, który wybierzesz, powinien specjalizować się w leczeniu substancji, od której jesteś uzależniony. Nie wszystkie metody leczenia uzależnień są sobie równe, a próba leczenia uzależnienia od mety w sposób podobny do, powiedzmy, uzależnienia od opioidów lub alkoholizmu jest więcej niż nieprawidłowa. To może być bardzo niebezpieczne. I wraz z tym skupieniem, powinien również specjalizować się w leczeniu najczęstszych warunków psychicznych wśród osób zmagających się z uzależnieniem.

Po drugie, leczenie uzależnień polega na przełamywaniu niezdrowych wzorców. A wielu osobom trudno jest to zrobić w miejscu, w którym żyją. Przerwanie cyklu uzależnienia jest trudniejsze, gdy pozostaje się w miejscach, w których kiedyś używało się substancji. To ma sens. I ten czynnik jest kolejnym z głównych powodów, aby nie brać pod uwagę leczenia podwójną diagnozą.