Blokada zaczyna się luzować. Hibernacja i izolacja dla wielu dobiegają końca. To, co pozostało tylko kilka tygodni stagnacji z naszego zabieganego życia, określiło postrzeganie roku 2020 przez większość ludzi. Jest to rok, w którym otrzymaliśmy listę rzeczy, których nie mogliśmy zrobić ze względu na ograniczenia Covid-19.

Nasza autonomia we wszystkim, co nowoczesne (chodzenie do kina, klubów nocnych, chwytanie za Starbucksa czy robienie manicure) została nagle przeniesiona z naszego życia, gdy rządy na całym świecie postanowiły zamknąć ośrodki społeczne i miejsca publiczne.

Ale co trudniejsze, nasza wolność w bardziej tradycyjnych rozrywkach (odwiedzanie dziadków, przeglądanie stron internetowych podczas zakupów, strzyżenie włosów, a nawet przytulanie partnerów) została zastąpiona zasadami i wytycznymi, aby zminimalizować ryzyko infekcji koronaawirusowej.

Po największym społecznym, ekonomicznym i politycznym zamknięciu tego pokolenia, wiele osób pozostało w poczuciu wdzięczności za delikatniejsze rzeczy w życiu, takie jak ogrody czy codzienne ćwiczenia. Inni starają się wrócić do normalności, z ukrytą pasją, aby odtworzyć te ulubione zajęcia, które zamek ukradł.

Ten post na blogu jest przewodnikiem dla obu typów ludzi na powyższym spektrum. Zawiera on listę 50 rzeczy do zrobienia po zniesieniu ograniczeń dotyczących zamykania (oczywiście w ramach społecznego dystansu). Jesteśmy pewni, że znajdziesz na niej coś, co będzie Ci się podobać w miarę upływu letnich miesięcy.

Oto lista 50 najlepszych rzeczy do zrobienia po zamknięciu:

 1. Zarezerwuj dzień toru: Rozpocząć nową normę na szybkim pasie. Wsiadaj za kierownicą nowego Astona Martina lub Ferrari i pozwól, aby prędkościomierz się ścigał. Po kwietniowych przerwach w jeździe poczujesz się wspaniale, gdy będziesz musiał zmienić bieg na wyższy.
 2. Weź udział w wyścigu: Badania wykazały, że liczba Brytyjczyków biorących udział w biegu podczas blokady zwiększyła się ponad dwukrotnie. Poddaj się próbie i pochwal się treningiem, który prowadzisz. Niezależnie od tego, czy jest to bieg dla zabawy, 10k czy półmaraton, udział w oficjalnym biegu przyniesie Ci poczucie osiągnięć - i medal.
 3. Idź do zoo: Atrakcje turystyczne i przyrodnicze zostały negatywnie ocenione przez narzucone zamknięcie. Wspieraj lokalne zoo lub schronisko dla zwierząt w tym trudnym okresie, jednocześnie planując dzień edukacyjny dla dzieci.
 4. Przejedź na rowerze słynną trasę: Wykorzystaj w pełni możliwości lokalnego zamknięcia i wjedź na drogę lub szlak. Istnieje wspaniała lista brytyjskich tras rowerowych
 5. Odwiedźcie bibliotekę: Przeczytać całą rodzinną kolekcję książek? Masz dość gapienia się na ekran Kindle'a? Odwiedzanie lokalnej biblioteki i sprawdzanie książek jest nie tylko dobre dla umysłu. Dzięki temu przedsięwzięcia społecznościowe są otwarte, a Ty możesz nawet znaleźć nową okładkę, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom.
 6. Idź na biwak: Wszyscy byliśmy zdesperowani, aby uciec, ale niektórzy mogą być jeszcze niepewni co do lotu lub promu za granicą. Zapraszamy na przyjazny i zabawny pobyt na jednym z najlepszych kempingów w Wielkiej Brytanii. Bycie na bieżąco z wytycznymi dotyczącymi kempingów jest kluczowe.
 7. Idź do muzeum: Nieważne, czy jesteś spragniony wiedzy, czy po prostu masz ochotę na coś innego niż oglądanie Netflixu. Zwiedzanie muzeum i docenienie minionych czasów to pewny sposób na zmianę spojrzenia na to obecne społeczeństwo.
 8. Napij się prawdziwej kawy: Wspieranie lokalnych, niezależnych firm jest niezbędne dla dobrobytu gospodarczego, tak, wiem. Ale co z naszym rozwojem osobistym i jak to utrudnia brak codziennej podwójnej kawy espresso macchiato lub mrożonej karmelowej mochy?
 9. Zarezerwuj sobie romantyczny posiłek: Czas z dala od domu z małżonkiem zdziała cuda dla waszego związku. Zadzwoń wcześniej do swojej ulubionej restauracji, aby zarezerwować miejsce i cieszyć się randką jak za starych czasów.
 10. Idź do kościoła: Zamknięcie wpłynęło na msze i to, jak odbywa się kult. Teraz ograniczenia zostały złagodzone, uczestnictwo w nabożeństwie lub po prostu wpaść do katedry, aby odmówić modlitwę, będzie czuć się odświeżający i przywrócić.
 11. Odwiedź park tematyczny: dużo miejsca na zewnątrz i wystarczająco dużo miejsca na odległość społeczną podczas kolejek na przejażdżki. Zarezerwuj online z wyprzedzeniem i zaproś rodzinę na dzień pełen wrażeń.
 12. Idź popływać: nic nie może być bardziej orzeźwiające niż wskoczenie do zimnego basenu, zwłaszcza w niektórych częściach kraju przy ponad 30 stopniowej pogodzie. Zapoznaj się z normami i wytycznymi dotyczącymi higieny w miejscowym basenie, aby cieszyć się bezpiecznym i bezstresowym pływaniem.
 13. Rzuć wyzwanie koleżance z gry w tenisa: Z odwołaniem Wimbledonu po raz pierwszy od 75 lat, nie bój się wziąć sprawy w swoje ręce. Publiczne korty tenisowe są teraz otwarte poprzez rezerwację - upewnij się tylko, że weźmiesz do ręki własne piłki tenisowe i rakiety.
 14. Idź do kina: w większości kin w Wielkiej Brytanii zostały wdrożone środki, które mają na celu zapewnienie wrażenia społecznego. Spróbuj wziąć własne przekąski i napoje oraz założyć maskę na twarz, aby chronić innych.
 15. Zrób sobie manicure: manicure, pedicure i masaż są teraz ponownie dostępne. Niektóre zabiegi kosmetyczne są jednak zabronione ze względu na ryzyko przeniesienia. Skontaktuj się z miejscową kosmetyczką lub terapeutką, aby dowiedzieć się, na co możesz się leczyć.
 16. Zrób profesjonalny styl swoich włosów: farby do włosów, domowe wykończenia i akcesoria do ukrywania siwych włosów to produkty Covid-19 lockdown. Od czasu ponownego otwarcia salonów 4 lipca, wizyty są bardzo intensywne. Rezerwacja z wyprzedzeniem i podjęcie środków ostrożności jest konieczne, ale wspieranie lokalnych fryzjerów i proponowanie sobie nowego zajęcia na pewno powinno być na Twojej liście rzeczy do zrobienia.
 17. Idź na zakupy, aby to zrobić: Wydawanie pieniędzy na luksusowe przedmioty, które nie były dostępne podczas blokady, to pewny sposób na ponowne ożywienie gospodarki. Jest to również sposób na zmniejszenie stresu i ma właściwości lecznicze.
 18. Odwiedź ponownie siłownię: Kiedy siłownia zostanie ponownie otwarta? Kiedy mogę ponownie zważyć? To wszystko są pytania nękające osoby żyjące w zamknięciu z powodów fizycznych i psychicznych. Istotne jest, aby po ponownym otwarciu siłowni stosować się do zasad dystansu społecznego i postępować zgodnie z indywidualnymi instrukcjami firmy.
 19. Idź do dentysty: to może nie wydawać się smakołykiem, na który warto czekać. Dzięki temu zdajesz sobie sprawę, że higiena jamy ustnej jest elementem samoopieki, gdy czynności takie jak sprawdzanie zębów stają się niemożliwe. Sprawdzenie tych perełek może zaoszczędzić grosze i ból w przyszłości, zwłaszcza że blokada może zachęcić do leczenia się dodatkowym ciastem, cukierkami lub alkoholem.
 20. Zarezerwuj sobie wakacje: To pokolenie nigdy nie doświadczyło cywilnego zamknięcia, jak pandemia koronaawirusowa. Podróże międzynarodowe nigdy nie były tak ograniczone na całym świecie. Tak więc, aby w pełni wykorzystać nowo odkrytą wolność, upewnij się, że badasz kraje o niskim ryzyku i orientujesz się we wszystkich wytycznych dotyczących podróży. Jeśli po powrocie do domu musisz się odizolować, przygotuj plany z pracą i innymi zobowiązaniami, aby to zrobić.
 21. Zaproś przyjaciół na wieczór filmowy: Netflix i aplikacje do nadrabiania zaległości to dar od Boga przez cały czas blokady. Ale solowe sesje z udziałem znajomych mogą stać się nudne, więc zorganizuj wieczór filmowy lub imprezę maratońską dla swojego ulubionego programu telewizyjnego - oczywiście z dystansem społecznym.
 22. Wolontariusz: Nie musi to być pomoc w kuchni zupnej - wiele organizacji internetowych może skorzystać z pomocy. Istnieją internetowe grupy wolontariuszy, w których możesz prowadzić zajęcia na temat swoich sił. Możesz też spróbować chodzić z psem. Albo zbierać śmieci w swoim ulubionym miejscu na łonie natury.
 23. Naucz się jeździć na nartach: Bo dlaczego nie? Masz za sobą miesiące biegania po tej samej trasie na swoim bloku lub oglądania tych samych domowych filmów treningowych. Baw się dobrze i zdobądź nową umiejętność, którą możesz *szczęśliwie* wykorzystać, gdy ośrodki ponownie otworzą tę zimę.
 24. Idź na wspinaczkę skalną: ośrodki boulderingowe i zjazdowe również zostały zablokowane. W Wielkiej Brytanii ośrodki wypoczynkowe są prowadzone zgodnie z rządową polityką 3 kroków, co oznacza, że daty ponownego otwarcia nie są jeszcze zabezpieczone. W Europie i Stanach Zjednoczonych, ścisłe środki społeczne oznaczały, że niektóre miejsca mogły zostać ponownie otwarte z dodatkowymi zasadami higieny. Za każdym razem, gdy ściany wspinaczkowe otwierają się ponownie, należy wcześniej zarezerwować i okazać swoje wsparcie tym przedsięwzięciom, które zostały dotknięte przez zasady blokady.
 25. Odwiedź zamki w swojej okolicy: punkty orientacyjne, takie jak zamki, fortece lub inne historyczne miejsca, to świetny sposób na zaplanowanie dnia. Zrób piknik na brzegu - i aparat fotograficzny. Musisz także poznać swoją lokalną kulturę i historię.
 26. Zrób sobie masaż: praca w domu mogła spowodować napięcie w twoim ciele spowodowane niewłaściwym sprzętem biurowym. A może stres związany z blokadą spowodował, że Twoje mięśnie się zatrzymały. Być może nawet pociągnąłeś za mięsień lub przeciążyłeś nogi przed bieganiem lub chodzeniem podczas kwarantanny. Zapoznaj się ze wskazówkami i rezerwacjami na stronie internetowej swojego lokalnego gabinetu masażu.
 27. Idź na zbieranie truskawek: Kolejna rozrywka na świeżym powietrzu, która zbiera słodkie nagrody. Zwiedzaj niekończące się pola truskawkowe i zabierz do domu kilka przysmaków dla rodziny. Pamiętaj o dystansie społecznym, załóż maskę - i dokładnie umyj zebrane owoce.
 28. Staw czoło swoim lękom podczas skoku ze spadochronem: to najwyższa pozycja na liście zabawnych rzeczy do zrobienia po zakończeniu blokady. Nic tak nie mówi o wolności jak skakanie z samolotu!
 29. Wspieraj swój lokalny sklep charytatywny: utknięcie w domu przez miesiące najprawdopodobniej spowodowało, że uporządkowałeś wszystkie stare ubrania lub niechciane rzeczy. Podrzuć je (oczywiście po zdezynfekowaniu/praniu) do swojego lokalnego sklepu z artykułami gospodarstwa domowego lub na cele charytatywne. Gdy tam będziesz, wymień kilka starych rzeczy na nowe i pomóż utrzymać organizacje non-profit otwarte w tych trudnych czasach.
 30. Odwiedź przyjaciół i rodzinę: to był jeden z najtrudniejszych okresów dla bliskich, którzy mieszkają zarówno daleko jak i daleko. Czas na odwiedziny u rodziny i przyjaciół jest bardzo ważny. Korzystaj z narzędzi internetowych, takich jak strony rządowe i samorządowe, aby codziennie sprawdzać zasady towarzyskie.
 31. Idź na zajęcia fitness: zorganizowane ćwiczenia i ludzie? Czego nam brakowało! Po zamknięciu, joga na świeżym powietrzu, wzmocnienie, pilates i wiele innych zajęć wzrasta. Sprawdź lokalne informacje o parku, a nawet skontaktuj się z osobistymi trenerami w Twojej okolicy, którzy mogliby poradzić sobie z nową klientelą.
 32. Idź na ryby: wróć do natury (i z domu), wybierając się na wycieczkę wędkarską. Nie trzeba być ekspertem, aby to zrobić: wystarczy udać się do lokalnego sklepu lub zrobić zakupy online na podstawowe wyposażenie. Upewnij się, że wybrałeś legalne miejsce i używasz odpowiedniej przynęty dla życia w wodzie w tej okolicy.
 33. Pomoc w Twoim lokalnym schronisku dla zwierząt: wolontariusze nie byli w stanie pomóc w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Oznacza to, że ośrodki ratownicze również zostały masowo dotknięte przez ograniczenia w zamykaniu. Poszukaj w swojej okolicy możliwości spacerów dla psów lub podaruj jakieś przedmioty na ich rzecz.
 34. Wybierz się gdzieś na drinka: puby i restauracje są ponownie otwierane - cóż za luksus, którego nam brakowało! Wypicie kawy lub ulubionego napoju poza własnym ogrodem to coś, na co warto czekać - i, jak się domyślacie, pomaga wspierać nasze lokalne placówki, które potrzebują twojego zwyczaju.
 35. Organizacja grilla dla przyjaciół: rok 2020 był latem grillowania. Jest tu wiele wskazówek, jak przyrządzić idealne smażenie, ale także jak trzymać się wskazówek i zasad towarzyskich. Upewnij się, że jedzenie nie jest podawane w pobliżu i jest niskoprocentowe, aby uniknąć zanieczyszczenia krzyżowego. Dobrym pomysłem jest również poproszenie ludzi o przyniesienie własnych talerzy i sztućców - i oszczędza się na robieniu naczyń!
 36. Idź na kręgle: W Anglii, 18 lipca, kręgielnie zostały dopuszczone do powitania tylnych kręgli. Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, aby wrócić do swoich ulubionych kręgielni i uderzyć w kilka ciosów. Weźcie trochę wody i przekąski w razie potrzeby, ponieważ jedzenie i napoje mogą nie być podawane.
 37. Zagraj w szalonego golfa: jest na zewnątrz, jest zabawny, jest czymś zabawnym i beztroskim, na czym można się skupić. Dajcie dużo przestrzeni pomiędzy sobą i graczami przed sobą. Pamiętaj, aby nosić rękawiczki i maskę na twarz, aby wyeliminować ryzyko infekcji.
 38. Wyjdź na fast foody: nauka gotowania to jedna z zalet blokady. Ale nie da się ukryć, że wszyscy przegapiliśmy tego bezczelnego cheeseburgera i frytek w naszym ulubionym fast-foodowym lokalu. Powiedzmy, że dziś poczęstujesz rodzinę i pojedziesz do drive-thru. Tylko pamiętajcie, aby prawidłowo pozbyć się swoich śmieci!
 39. Zagraj w bingo: oto podmuch z przeszłości - ulubieniec Twojej babci! Przyłączenie się do gry w Bingo jest naprawdę wielką przyjemnością i może być również bardzo terapeutyczne. Zarezerwuj grę z wyprzedzeniem z ograniczoną liczbą przyjaciół i wspieraj swoje lokalne firmy.
 40. Zabierz dzieci na plac zabaw: kiedy wycieczka na plac zabaw została kiedykolwiek odwołana? Łatwa zabawa rodzinna i mnóstwo świeżego powietrza, aby nadrobić zaległości za te miesiące zamknięte w środku. Weź kilka przekąsek i środek do dezynfekcji rąk, kiedy dzieci wrócą z barów lub huśtawek. Miej oko na maluchy przez cały czas, kiedy będą obecne inne dzieci.
 41. Idźcie na łyżwy: kto by pomyślał, że w szczycie lata rozważycie wizytę na lodowisku? Ale kto by pomyślał, że świat pogrąży się w dramatycznym zamknięciu na pół roku z powodu śmiercionośnego wirusa? Weźcie trochę czasu z dala od upału i presji normalnego życia i włóżcie swoje łyżwy.
 42. Go-karting z domem: aktywność w pojedynkę, ograniczony kontakt z innymi i dzień zabawy - dlaczego nie wybrałbyś gokartingu? Spodziewaj się takiej samej akcji od koła do koła jak w Formule 1 i bądź bezpieczny wiedząc, że ośrodki muszą przestrzegać nowych zasad sanitarnych podczas dezynfekcji gokartów i sprzętu bezpieczeństwa. Będziesz mógł również zabrać ze sobą swoje własne ubranie wyścigowe i kask - wystarczy, że zapytasz z wyprzedzeniem.
 43. Wydawaj trochę gotówki w arkadach: to może nie być Twoja pierwsza myśl, co ze wszystkimi powierzchniami, monetami i przyćmionymi ciepłymi pomieszczeniami. Ale pójście w pełni uzbrojeni w rękawiczki, środki do higieny rąk i maski na twarz do starego, szkolnego salonu gier to działanie niskiego ryzyka i świetny sposób na pozbycie się tych wszystkich monet, które zebraliście i uratowaliście podczas blokady.
 44. Ciesz się chrzcinami i weselami: takie ceremonie jak ta były również zakazane, co spowodowało, że wiele rodzin na całym świecie odkładało uroczystości i wydarzenia milowe. Ale teraz restrykcje zostały zniesione, a bliscy są ponownie zapraszani do wspólnego świętowania nowego życia i miłości.
 45. Odwiedź modelową wioskę: odwiedź mały świat oderwany od normalności w postaci modelowych wiosek. Usiane w całej Wielkiej Brytanii, te miniaturowe modele mogą przynieść radość, nostalgię, a nawet edukację rodzinom i małym grupom. Będąc na zewnątrz, jest to idealne miejsce na spacery, zaczerpnięcie powietrza i wsparcie dla branży turystycznej.
 46. Pielęgnacja psa: większość z nas tęskni za strzyżeniem włosów podczas zamykania drzwi. Ale również psy zostały poddane ograniczeniom narzuconym przez przywódców rządowych wczesną wiosną tego roku. Teraz fryzjerzy są już otwarci, czas zająć się psem i pozwolić mu zrzucić letnią sierść. Poszukaj fryzjerów w swojej okolicy i pokaż im swoje wsparcie w zakresie swoich zwyczajów.
 47. Wejdź na górę: jeśli mieszkasz w pobliżu pasma górskiego, wykorzystaj jak najlepiej to, co jest na twoim progu. Jeśli mieszkasz trochę dalej, możesz udać się do miejsca, gdzie będziesz mógł się zabawić na świeżym powietrzu. Uważaj na brak publicznych toalet, a w okolicznych miastach turystycznych możesz nie mieć możliwości korzystania z kawiarni i pubów podczas przerw w łazience.
 48. Przyjmij nowe miejsce na działkę: ogrodnictwo poprawia zdrowie psychiczne, może wzmocnić system odpornościowy, a przede wszystkim daje poczucie celu. Nie ma nic lepszego niż poczucie osiągnięcia, które odczuwasz, kiedy uprawiasz warzywa lub kwiaty od sadzonek do kwitnienia. Dołączenie do klubu ogrodniczego lub wspólnej działki to także świetny sposób na nawiązanie nowych przyjaźni. Pozwala także zobaczyć te, które już masz - w ramach społecznych wytycznych dotyczących dystansu, i oczywiście na zewnątrz.
 49. Odwiedź targ spożywczy: teraz chodzi o lokalny handel i świeże produkty, tego nauczyło nas zamknięcie. Zrób specjalne wydarzenie w czasie kolacji i zaplanuj z wyprzedzeniem. Zapiszcie swoje przepisy i zbierzcie dojrzałe składniki na lokalnym targu rolniczym lub na straganie rybnym. Wspaniałą zabawą jest także wędrówka i wybranie kilku ciekawych, nowych przysmaków!
 50. Idź na kajakarstwo: latem tego roku wspaniałym przyjacielem jest Twój przyjaciel na świeżym powietrzu. Dlaczego Ty i Twój dom nie wynajmiecie kajaka lub kajaka na ten dzień i nie przeniesiecie się w rozległą scenerię nad lokalną rzeką lub jeziorem?

Niezależnie od tego, jakie zajęcia wybierzecie tego lata, na pewno będziecie się dobrze bawić i nie brać drobnych rzeczy za pewnik. Zdystansowanie społeczne i świadomość innych jest kluczowa - tak samo jak Twoje standardy higieny osobistej. Upewnij się, że masz trójwarstwowe pokrycie twarzy wszędzie tam, gdzie się wybierasz, dużo środka do higieny rąk, wodę do nawilżania i aparat fotograficzny na wszystkie wspomnienia, które masz zamiar zrobić.