1. Ludzie młodzi, które często gubią się jeszcze w świecie dorosłych, szukają dla siebie dowartościowania i badają granice
2. Osoby, które nim pojawiły się w sieci miały już inne problemy na tle psychicznym i korzystały z pomocy psychiatrów czy psychologów. Według lekarzy na takie zagrożenia podatne są osoby, które mają niska samoocenę i problem z normalnymi kontaktami w zwykłym świecie. Wirtualny świat staje się dla takich osób łatwiejszy, gdyż można ukryć tam swoje słabości.
3. Ludzie dla których sieć jest szansą od tego, by wyrwać się z codziennej rzeczywistości, która często jest dla nich daleka i trudna. Szukają tam ucieczki od problemów, samotności i pustki. W sieci osoby te karmią się złudzeniami, próbują budować więzi, bliskość oraz kreują siebie na inną osobę. Dla wielu to także sposób na nudę i nijakość. W ten sposób osoby takie zabijają czas i pielęgnują swoje złudzenia
4. Osoby po innych uzależnieniach szukają formy oderwania od tego problemu, nie mają sposobów wypracowanych na walkę z napięciami.
5. Osoby, które chcą budować swój status społeczny, dominację, władzę
6. Osoby, które w sieci starają się szukać miłości, przyjaźni, romansów
7. Według badaczy to kobiety są bardziej podatne na uzależnienie od internetu. Mimo, że rzadziej korzystają z komputerów to częściej z internetu przeciętnie spędzają tam ponad 55 godzin na tydzień. Regularnie sprawdzają swoją pocztę email oraz próbują nawiązywać pogawędki za pomocą łączy informatycznych, czatów, sieci społecznosciowych.
8. Mówi się, że na takie uzależnienie są podatne osoby, które mają nadmierny poziom inteligencji w stosunku do reszty społeczeństwa
9. Ludzie, którzy nie mają stałego zajęcia, są bezrobotne spędzają dużo czasu w domu, szczególnie osoby samotne, które nie mają co robić.
Badanie uzależnienia od internetu
Dr.Young prezentuje nam przygotowany przez siebie kwestionariusz, w którym odpowiadamy na 8 pytań. Na tej podstawie możemy prowadzić badanie czy daną osobę dotyczy problem uzależnienia od internetu.
1. Czy uważasz, że internet cie zdominował? Czy myślisz o poprzednich sesjach w sieci, bądź tych, które przed Tobą?
2. Czy chcesz korzystać z internetu coraz dłużej, aby czuć satysfakcję?
3. Czy były już próby zaprzestania korzystania z internetu, przerywanie, okresy abstynencji?
4. Czy pojawiała się depresja, irytacja poczucie bezsilności, gdy chciałeś odstawić internet i powstrzymać się od korzystania z sieci?
5. Czy zdarza się, że w internecie jesteś dłużej niż zakładałeś początkowo?
6. Czy ze względu na czas spędzany w sieci ryzykowałeś swoimi zawodowymi kontaktami, przyjacielskimi relacjami, kwestiom wykształcenia bądź kariery?
7. Czy decydowałeś się na kłamstwa, aby przed lekarzem lub rodziną ukryć ile czasu korzystałeś z sieci?
8. Czy internet jest dla ciebie szansą ucieczki od problemów, czy chcesz się uwolnić od bezradności lęku bądź depresji?
Za uzależnionych trzeba uznać tych pacjentów, którzy odpowiadają tak na 5 lub więcej pytań z tego kwestionariusza. W sieci znajdziemy również inne testy, które pozwalają stwierdzić czy pojawia się problem uzależnienia od internetu. Często po odstawieniu innych uzależnień np. od leków osoby sięgają po inne rozwiązania i internet staje się dla nich szansą otwarcia na świat i kontaktów z innymi osobami, dlatego popadają w ten sposób w internetoholizm.