Zdalne leczenie uzależnień, czy to w odniesieniu do pacjenta leczonego na odległość, czy też w odniesieniu do leczenia w odległych miejscach, jest ostatnio kontrowersyjnym tematem w świecie odwykowym i problemem zdrowia publicznego. Tak czy inaczej, ludzie, którzy nie mieszkają w gęsto zaludnionych miastach, nadal wymagają specjalistycznego leczenia uzależnień i stałego wsparcia w trakcie powrotu do zdrowia, aby móc utrzymać trzeźwy styl życia w dłuższej perspektywie.

Zamknięcie ośrodka leczenia na odległość

Czy leczenie uzależnień na odległość jest opłacalne? Alberta zamknęła niedawno zdalny ośrodek leczenia uzależnień w obawie o bezpieczeństwo pacjentów, ograniczając tym samym dostępne możliwości leczenia dla osób wracających do zdrowia mieszkających w odległych miejscach.

Ośrodek, o którym mowa, otrzymał nakaz zaprzestania działalności w regionie. Wśród licznych skarg wymieniano niskie standardy bezpieczeństwa i jakości opieki, a także zarzuty dotyczące niewłaściwych praktyk finansowych.

W komunikacie prasowym Jason Luan, wiceminister zdrowia psychicznego i uzależnień, powiedział, że "nasz rząd nie będzie bezczynnie przyglądał się, jak firmy próbują wykorzystywać osoby cierpiące na uzależnienia lub problemy ze zdrowiem psychicznym".

Pacjenci przebywający w ośrodku leczenia stacjonarnego zostali przeniesieni do ośrodka leczenia uzależnień w innym miejscu, aby uzyskać dostęp do alternatywnych usług bez dodatkowych kosztów.

Czy odległe ośrodki leczenia uzależnień są konieczne?

Obecnie stosowane metody leczenia osób wychodzących z uzależnienia mają na celu rozwiązanie podstawowych problemów, które w pierwszej kolejności wywołują zachowania nałogowe. W wielu przypadkach leczenie polega na przyjęciu pacjenta do kliniki rehabilitacyjnej na pewien czas, aby mógł on nauczyć się nowych, zdrowych nawyków skupionych wokół trzeźwego stylu życia.

W 2011 r. rząd stanu Alberta wydał oświadczenie w którym przedstawiono plan działań na rzecz zdrowia, mający na celu poprawę dostępu do placówek leczniczych dla osób zmagających się z uzależnieniem. W oświadczeniu podkreślono nowe plany poprawy usług świadczonych w społecznościach lokalnych i zwiększenia możliwości obszarów wiejskich w zakresie zapewnienia Albertanom opieki wysokiej jakości.

Jednak osoby mieszkające w odległych miejscach nadal mają znacznie gorszy dostęp do placówek leczenia uzależnień. Niedawne zamknięcie odległego ośrodka leczenia uzależnień w Albercie jeszcze bardziej ogranicza dostępność.

Rząd Alberty twierdzi, że utrzymuje "bardzo dobre usługi w zakresie leczenia uzależnień i zdrowia psychicznego", ale świadczenie usług finansowanych przez rząd nie zawsze jest zintegrowane. Na przykład istnieje długa lista osób oczekujących na skorzystanie z możliwości leczenia finansowanego przez rząd - lista ta oznacza znaczne opóźnienia w otrzymaniu leczenia.

Alternatywą dla takich opcji jest szukanie pomocy w prywatnych klinikach odwykowych dla osób uzależnionych od narkotyków i alkoholu. Jednak koszty związane z prywatnymi ośrodkami odwykowymi są dla wielu osób zaporowe, co sprawia, że osoby mieszkające na terenach wiejskich i odległych mają niewiele możliwości.

Czy uzależnienie można leczyć na odległość?

Nawet po ukończeniu intensywnego, stacjonarnego programu odwykowego i powrocie do samodzielnego życia, osoby wychodzące z uzależnienia są zachęcane do kontynuowania leczenia w formie usług "aftercare". Odpowiednia opieka po zakończeniu leczenia zmniejsza ryzyko powrotu do zachowań autodestrukcyjnych. Dla wielu osób odpowiednia opieka po leczeniu obejmuje regularne uczęszczanie na programy 12 kroków i inne sesje terapii grupowej, takie jak Anonimowi Narkomani (NA) lub Anonimowi Alkoholicy (AA).

Jednak osoby mieszkające w odległych lub wiejskich rejonach mają ograniczony dostęp do takich fizycznych programów wsparcia grupowego. A badania pokazują, że ryzyko powrotu do nałogu wzrasta jeśli osoba zdrowiejąca nie ma dostępu do wspierających ją sieci społecznych lub programów. Istnieje także luka w poziomie wsparcia dostępnego w sytuacjach, gdy fizyczne sesje nie są możliwe, np. późno w nocy lub w weekendy (kiedy ryzyko nawrotu wzrasta).

Jedną z zachęcających możliwości są alternatywne programy wsparcia grupowego, takie jak SMART Recoveryktóre umożliwiają dostęp do kilku programów internetowych dostępnych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Tego rodzaju programy mają na celu zapewnienie dostępu do różnych opcji leczenia i narzędzi zdrowienia, w tym do internetowych spotkań i forów wsparcia.

Podczas gdy dostęp do tradycyjnych programów leczenia uzależnień jest ograniczony dla osób mieszkających w odległych rejonach, postęp technologiczny może oznaczać, że udoskonalone opcje leczenia na odległość oferują poziom wsparcia, którego brakuje w obecnym systemie leczenia.