nadmierne korzystanie z sieciJeśli korzystamy z sieci dlatego, że ma to jakąś istotną przyczynę ilość nie będzie w takim przypadku istotna i nie będziemy mówić o uzależnieniu. Taki problem pojawi się w momencie, gdy nie będziemy kontrolowali czasu spędzanego w sieci i szukać będziemy kolejnych powodów do tego, by usiąść przed komputerem.

1. Najczęściej określa się, że ponad 5 godzin dziennie w sieci to dawka, która staje się już niebezpieczna. Korzystanie ze stron www, maili, forum, portali społecznościowych w nadmiernej ilości przez lekarzy określane jest jako problem porównywalny z takimi uzależnieniami jak narkotyki, papierosy, alkohol i inne. W dalszym rozwoju może to doprowadzić do skomplikowanych problemów psychicznych, których rozwiązanie nie będzie proste. Może nawet dojść do zatarcia między granicą rzeczywistego świata a tego świata, który widzimy w internecie.

2. Osoby, które nie są uzależnione od internetu najczęściej używają go nie dłużej niż przez 28 godzin tygodniowo. Takie dane przekazuje Reuters.

3. Osoby, które nadmiernie korzystają z internetu bardzo często narażone są na depresję. Szczególnie jeśli korzystanie z internetu stanie się dla nas formą kontaktowania z innymi ludźmi i zastąpi bezpośrednie kontakty i spotkania. Dochodzi do całkowitego zamknięcia się w sieci.

4. Przy uzależnieniu od internetu często dochodzi o zmiany zainteresowań i zamiłowań. Zazwyczaj może również pojawić się problem nałogów towarzyszących. Są to sytuacje, w których spędzamy w sieci całą noc a po takiej nocy musimy iść do szkoły czy pracy. Wtedy sięgamy po wspomaganie w postaci środków pobudzających, co w dalszej perspektywie może powodować kolejne trudne do pokonania uzależnienia.

5. Osoba uzależniona od internetu spędza w sieci praktycznie cały swój czas i ogranicza wszelkie inne formy aktywności społecznej. Pojawiają się ciągi tak jak przy innych uzależnieniach. Na początku chcemy tylko sprawdzić maila, a dalej pojawia się sprawdzanie stron i wędrówka po internecie, która tworzy ciąg długości nawet kilku godzin. W sieci zawsze znajdują coś dla siebie, korzystają z nowoczesnych usług sieciowych, szukają publikacji. Niekiedy wiąże się z tym uzależnienie od informacji, które rozwija się bardzo często u takich osób sprawdzających bazy danych czy ftp.

6. W badaniach psychologów coraz częściej pojawiają się informację, że nadmierne używanie internetu zaczyna prowadzić również do problemów w rodzinach. Pojawiają się zaburzenia między małżonkami, rodzicami i dziećmi. Uzależnienie od internetu staje się coraz częściej powodem rozpadu małżeństw, czy zaniedbania przyjaciół oraz własnych obowiązków. Czas poświęcony sieci powinien być poświęcony pracy zawodowej i innym sprawom. Zaczynają również rosną koszty, które internetoholik zaczyna ukrywać i pojawiają się kłamstwa. Mogą pojawić się również rozpadające małżeństwa, gdyż osoby uzależnione od sieci poznają tam inne osoby i odseparowują się od małżonków na rzecz cyberprzyjaciół.

7. Internet szczególnie działa na dzieci, które są niedojrzałe i nie posiadają odpowiedniego krytycyzmy, chcą poznać wszystko. Dla dzieci niebezpieczne mogą być również kontakty z innymi ludźmi, którzy pojawiają się w sieci i bardzo często ukrywają również swoją tożsamość. Dzieci uzależnione od internetu często zapominają również o swoich innych zainteresowaniach, wszystko kręci się wokoło sieci.

8. Internet to silne doświadczenie, dlatego może okazywać się znieczuleniem w stosunku do mniej stymulujących czynności.

9. Osoba uzależniona od internetu spędza masę czasu w takiej samej pozycji. To będzie prowadzić do osłabienia jego mięśni, które zaczną znacząco słabnąć. Poza tym pojawią się problemy z kręgosłupem a także problemy ze wzrokiem ze względu na nadmierny czas spędzany prze ekranem komputera.

10. Uzależnienie często sprawia również, że osoba taka zaczyna się nieracjonalnie odżywiać. W wielu przypadkach zaczyna sięgać po śmieciowe jedzenie na telefon. Słaba dieta będzie pogłębiać problemy z fizycznością.

11. Uzależnienie będzie się rozwijać i sprawiać, że dalej będziemy uciekać w sieć, gdyż będziemy czuli się niedowartościowanymi osobami. Tak zaś nałóg będzie w stanie całkowicie zrujnować organizm.