Obraz dzięki uprzejmości The Huffington Post.com

Jest to słoń w pokoju, którego nie można już ignorować; Stany Zjednoczone w środku epidemii uzależnień.

Według informacji dostarczonych przez CDC, zgony z powodu przedawkowania są obecnie numerem jeden wśród przyczyn śmierci związanych z urazami w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo, liczba zgonów przypisywanych przedawkowaniu tabletek na receptę i heroiny wzrosła czterokrotnie od 1999 do 2013 roku.

Istnieją pewne obszary kraju, w których niszczące skutki uzależnienia mają większy wpływ. W stanie Massachusetts w ubiegłym roku doszło do ponad 1000 zgonów z powodu przedawkowania w wyniku nadużywania leków przeciwbólowych na receptę.

Jest oczywiste, że w tym momencie wojna z narkotykami staje się przegraną, jednak jedno z miast Massachusetts postanowiło przenieść walkę z uzależnieniami na inny poziom - to, co robią, może cię zaskoczyć.

Uzależnieni zgłaszają się na leczenie: Eksperyment Gloucester

W odpowiedzi na cztery zgony związane z przedawkowaniem narkotyków w tym roku, departament policji w Gloucester, Massachusetts ogłosił nową politykę. Polityka ta, która została opublikowana na ich stronie na Facebooku, stwierdza, że narkomani, którzy zgłoszą się na policję i oddadzą swoje narkotyki, nie zostaną aresztowani.

Zamiast tego policja zaoferuje leczenie uzależnionym, o ile zgodzą się oni na pomoc - i otrzymają pomoc w opłaceniu leczenia.

Myśl o policji oferującej leczenie uzależnionym zamiast ich aresztowania jest rzeczywiście radykalną zmianą filozofii w stosunku do podejścia stosowanego w innych miejscach w Stanach Zjednoczonych. Jednakże, jako że problem uzależnienia od narkotyków jest nadal istotny, to co robi Departament Policji Gloucester może rozpocząć dyskusję na temat znalezienia alternatywnych sposobów walki z nadużywaniem substancji w całym kraju.

Przyczyna polityki

W wywiadzie udzielonym Julie Beck dla magazynu The Atlantic, szef policji w Gloucester, Leonard Campenello, wyjaśnił powody, dla których policja oferuje leczenie uzależnionym:

"Myślę, że to, o czym tu mówimy, to zmiana paradygmatu w myśleniu policji, o tym, co próbujemy osiągnąć. W Gloucester mamy naprawdę dobre podstawy współpracy między lokalnymi ośrodkami leczenia, grupami szpitalnymi, organizacjami zdrowotnymi i departamentem policji, i chcemy to wykorzystać. Naszą filozofią jest to, że problem jest wszędzie, jest wszędzie od dłuższego czasu, a my po prostu nie ukrywamy go w Gloucester. Zamierzamy zająć się problemem w Gloucester. To jest różnica."

Były oficer narkotykowy, podejście Campenello polegające na tym, że policja oferuje leczenie uzależnionym, wygląda na ukierunkowane na popyt na narkotyki, a nie na to, skąd te narkotyki pochodzą. W tym samym wywiadzie wyjaśnia, co następuje:

Jestem policjantem od 25 lat, byłem w innej społeczności, Saugus, Massachusetts, i objąłem stanowisko szefa tutaj około trzy lata temu. W [Saugus] przez siedem lat zajmowałem się narkotykami w cywilu. Osiągnęliśmy świetne wyniki, usunęliśmy z ulicy wielu dilerów, ale nie miało to wpływu na użytkowników. Uzależnieni nadal mogli łatwo zdobyć narkotyki. Myślę, że policja zaczyna zdawać sobie sprawę, że nie ma czegoś takiego jak przestępstwo uzależnienia...

...ale samo uzależnienie nie jest przestępstwem, to choroba. Społeczeństwo, a nawet ci, którzy używają tego narkotyku, oczekują, że służba zdrowia jest po to, by pomóc i traktować to jako chorobę, ale policja jest po to, by traktować to jako przestępstwo. I kiedy zaczynamy widzieć życie stracone z tego powodu, a nie widzimy żadnych rezultatów z punktu widzenia egzekwowania prawa, musimy zacząć patrzeć na to inaczej."

Oprócz oferty leczenia przez policję, zarówno policjanci jak i osoby uzależnione będą mogły łatwiej i bez recepty uzyskać lek nalokson (Narcan). Nalokson odwraca skutki przedawkowania i może pomóc w ratowaniu życia.

Podczas gdy koncepcja policji oferującej leczenie uzależnionym w Gloucester spotkała się z pewnym sprzeciwem, reakcja na tę politykę była w większości pozytywna. Podejście Campenello do walki z narkomanią w jego społeczności jest innowacyjne i może otworzyć zdrowy dialog i debatę na temat różnych podejść, które mogą mieć większy wpływ na powstrzymanie fali uzależnienia.