uzależnienie od sieci Internet w ciągu ostatniego dziesięciolecia zaczął odgrywać niezwykle istotną rolę w życiu właściwie większości ludzi – zarówno młodych jak i tych w nieco starszym wieku. Trudno byłoby obecnie znaleźć kogoś kto wchodziłby do sieci rzadziej niż przynajmniej raz dziennie – robimy to chociażby w celach zawodowych, do komunikowania się z innymi ludźmi lub po prostu do zdobycia informacji na dowolny temat. Trudno jednak jest się temu dziwić, bowiem ze wszystkimi swoimi niesamowitymi możliwościami internet jest w stanie w ogromnym wręcz stopniu ułatwiać nam życie codzienne. Równocześnie jednak w ostatnich latach zaczęto zwracać uwagę na zupełnie nowe zagrożenie, z istnienia którego wielu ludzi nadal nie zdaje sobie nawet sprawy. Jest to uzależnienie od internetu, które w obecnych czasach zaczyna przybierać coraz to większe rozmiary. Warto zainteresować się nieco bliżej całym tym tematem, bowiem okazuje się, że właściwie każdy z nas jest w mniejszym lub większym stopniu narażony na coś takiego. Uzależnienie od internetu to zaburzenie psychiczne które poważnie wpływa na nasze zachowania. Polega ono przede wszystkim na tym, że nie umiemy odciąć się od sieci w odpowiednim momencie i spędzamy w niej o wiele za dużo czasu, niż jest to wskazane.

Osoby uzależnione cierpią również na obsesyjną wręcz chęć powrotu do wirtualnego świata w momencie, kiedy muszą przebywać w tym "rzeczywistym". Psychologowie coraz częściej biją na alarm i twierdzą, że uzależnienie od internetu może być tak sam groźne jak od narkotyków czy alkoholu. Być może na pierwszy rzut oka wydaje się to być dość niedorzeczne, ale w praktyce nadmierne korzystanie z internetu faktycznie jest czymś bardzo niebezpiecznym. Bardzo poważnie może to wpływać na ogólne funkcjonowanie ludzkiego mózgu oraz na sposób postrzegania przez niego rzeczywistości. Osoby uzależnione z czasem tracą również umiejętność uczenia się nowych rzeczy oraz logicznego myślenia.

W ciągu ostatnich lat w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono nawet szereg badań nad skutkami zbyt częstego oraz szybkiego przeglądania stron internetowych. Ich wyniki potrafią być niestety pod wieloma względami wprost przerażające. Przede wszystkim osłabia to w człowieku zdolności do normalnego, analitycznego myślenia. Osoba uzależniona staje się bardzo impulsywna i ma liczne trudności z normalną oceną rzeczywistości oraz jakimkolwiek wysiłkiem intelektualnym.

siecioholizm Ponadto prowadzi to do poważnego zaburzenia umiejętności społecznych. Osoby uzależnione nie są w stanie nawiązywać z innymi normalnych kontaktów z innymi ludźmi i preferują komunikowanie się wyłącznie za pośrednictwem sieci. Oczywiście, po pewnym czasie poznawanie nowych ludzi czy przebywanie w grupie nieznajomych staje się niezwykle stresujące. Osoby uzależnione stają się bardzo zamknięte w sobie i zaczynają poważnie zaniedbywać swoje codzienne obowiązki związane z pracą czy nauką. Statystyki pokazują, że liczba przypadków takiego uzależnienia kończących się samobójstwem jest znacznie wyższa niż mogłoby się wydawać – pokazuje to, że bagatelizowanie takiej choroby jest poważnym błędem. Oczywiście, uzależnienie od internetu wpływa tragicznie nie tylko na ludzką psychikę; potrafi ona mocno wyniszczać również i ciało; długotrwałe przesiadywanie przed komputerem prowadzi do poważnego zaburzenia funkcji naszego organizmu. Uzależnienie takie może wynikać z wielu przyczyn. W każdym przypadku jest ono jednak tak samo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia i musi być traktowane jak zwykła choroba.