siecioholizm Czy internetoholik powinien do końca swojego życia powstrzymać się od siadania przy komputerze z internetem? We współczesnym świecie nie jest to praktycznie możliwe, gdyż wiązałoby się z koniecznością zmiany pracy, a często w ogólnie pozwoliłoby na znalezienie zatrudnienia. Poza tym byłoby to całkowite pozbawienie się dostępu do szybkich informacji, kontaktów ze znajomymi oraz ciekawych dyskusji, w których brało się udział spędzając godziny przed komputerem. Takie działanie może nie jest jednak potrzebne, gdyż nie ma na razie badań, które potwierdzałyby, że takie uzależnienie zmienia neuroprzekaźniki i powoduje szeroko zakrojone zmiany w mózgu. Dlatego celem takiego człowieka powinno być kontrolowanie tego jak korzystamy z internetu nie zaś całkowite zrezygnowanie z tego korzystania. Jeśli okaże się, że tak kontrola nie jest możliwa warto zrobić sobie czasową abstynencje, która w dalszej perspektywie sprawi, że uzależniony będzie w stanie lepiej się kontrolować.

Można również wspierać się pomocą innych osób, które zmagają się z takim problemem. Anonimowi Internetoholicy Anonimowi Internetoholicy to rzeczywiście wyjątkowa grupa, której anonimowość jest rzeczywiście prawdziwa. Osoby takie nie znają swoich nazwisk ale też nie widzą swoich twarzy. Spotykają się właśnie przy problemie swojego uzależnienia a więc w sieci. Mamy poza tą grupą również drugą alternatywną określaną jako grupa wsparcia. Oczywiście obie grupy mają charakter międzynarodowy, dlatego trzeba liczyć się z koniecznością znajomości języka angielskiego, by korzystać z takiego wsparcia.

W naszym kraju póki co nie mamy informacji, by powstała taka grupa. Przede wszystkim uzależnieni od komputera i internetu powinni nauczyć się samodzielnie kontrolować swój problem, tak by komputer służył nam a nie mu jemu. W wielu przypadkach osoby nadużywające internetu po jakimś czasie się uspokajają i zmniejszają znacząco liczbę godzin, które spędzają przed ekranami komputerów. W takiej sytuacji można mówić o zachwyceniu się nowością co jest rzeczą często spotykaną. W takim przypadku nie trzeba bardzo się martwić.

Ale warto sprawdzić pewne przesłanki, które mogą świadczyć o problemie:

• Czy kontaktowanie się w ramach internetu ma dla mnie charakter problemowy, jak mi przeszkadza czy wystarcza mi dotychczasowy sposób komunikowania

• Czy mój styl życia, który prowadziłem do tej pory miał istotne znaczenie dla mojego kontaktu z innymi ludźmi, czy miało to wpływa na spełnianie moich codziennych zadań, ról życiowych, czy pojawiał się wpływ na moje finanse

• Badamy swoje mechanizmy reagowania na emocję czy iluzję, jak się zachowujemy.

• Sprawdzamy problemy inter i intrapsychiczne, które mogą powodować wchodzenia do sieci w formie nałogowej

• Zastanawiamy się co w życiu jest dla mnie ważne, jak chce by życie wyglądało

• Zastanówmy się jak dbamy o siebie

•Pomyślmy jak potrafimy radzić sobie ze stresem

• Sprawdzamy jakie miejsce w naszym życiu ma miłość, przyjaźń

• Staramy się badać czy sprawnie umiemy zarządzać swoim czasem

• Jeśli mamy problem szykujemy plan działania krok po kroku, który pozwoli się na rozwinąć osobiście

• Szukamy kogoś kto pomoże w rozwoju i da nam odpowiednie wsparcie.